1 Comments

Niewiele czasu zostało politykom do przyjęcia nowelizacji ustawy o OZE. To właśnie od jej przyjęcia zależy realizacja aukcji jeszcze w tym roku. Jak wskazuje Urząd Regulacji Energetyki, uchwalenie nowelizacji już teraz jest niezbędne, aby wystarczyło czasu na przygotowanie aukcji obiecywanych przez resort energii.

Czasu pozostało niewiele, jednak szereg zmian wprowadzanych na przestrzeni lat pokazuje, że rząd zazwyczaj nadążał z przyjmowaniem ustaw. Problemem może być jednak końcowa wersja zapisów w ustawie, gdyż w okresie wzmożonych wysiłków i goniącego czasu parlamentarzyści nie biorą pod uwagę zgłaszanych poprawek. Przykładem skutecznego procedowania jest rok 2015, kiedy to wprowadzone w ustawie o OZE zmiany przyjęto bardzo szybko. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Wówczas rząd przyjął ustawę zamrażającą stawki energii dla odbiorców. Pytanie tylko, czy tym razem również będzie podobnie? Czy rząd zdąży uchwalić ważne dla sektora odnawialnych źródeł energii zmiany? Szereg pytań i niepewności to nerwowa sytuacja dla inwestorów, którzy czekają na możliwość realizacji aukcji jeszcze w tym roku. Projekt nowelizacji został wpisany do sejmowego kalendarza dopiero wczoraj, późnym popołudniem.

Fotowoltaika, farmy wiatrowe – co jeszcze znalazło się w porządku obrad?

Aukcje w ramach instalacji OZE to nie jedyne palące kwestie dla Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Sejm zajmie się dziś również projektem ustawy dotyczącym rekompensat dla sektora energochłonnego. Ponadto parlamentarzyści rozpatrzą nowelizację ustawy o biokomponentach i paliwach stałych oraz projekt ustawy o terminalu gazowym w Świnoujściu. Czasu pozostało naprawdę niewiele. Wszelkie prace i decyzje w ramach ustaw OZE będą musiały zostać podjęte maksymalnie do jutra. To wtedy kończy się termin sejmowych prac, zgodnie z obowiązującym kalendarzem. Jeśli nie będzie poprawek i uwag to prace zostaną przeprowadzone zgodnie z kalendarzem. W innym wypadku czas ten nieco się przedłuży i może zagrażać uchwaleniu ustawy. Wynika to z sejmowych wakacji, które zaczną się już niebawem. Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że wprowadzenie zmian już teraz jest niezbędne, aby jeszcze w tym roku przygotować aukcje w ramach OZE. Czytaj więcej o zmianach w ustawie OZE.

Author

serwisy@gt-media.pl

One thought on “Nowelizacja ustawy o OZE w sejmie – ostatni dzwonek na przyjęcie zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *