0 Comments

Przedsiębiorstwa z sektorów energochłonnych bacznie obserwują rządowy projekt o systemie rekompensat. Zakłada on wsparcie dla 300 przedsiębiorstw za bieżący rok, pomoc będzie jednak wypłacana dopiero w przyszłym roku. Środki przeznaczane na rekompensaty dla przemysłu energochłonnego pochodzą z rocznej puli praw do emisji dwutlenku węgla.

Dotychczas kwoty uzyskiwane w ten sposób trafiały do budżetu państwa i nie były dalej wykorzystywane. Zmieni to przyjęty projekt, w ramach którego utworzono Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji. Będzie on gromadził środki w Banku Gospodarstwa Krajowego, który to przekaże pieniądze w ramach wsparcia sektora energetycznego. Opracowano wzór pozwalający na obliczenie ceny praw do emisji dwutlenku węgla. W praktyce więc rekompensaty są obliczane na podstawie średniej ceny kontraktów z giełd Intercontinental Exchange i European Energy Exchange za rok 2018 i grudzień 2019. W ten sposób określono przybliżoną stawkę rekompensaty wynoszącą w granicach 16 euro/t CO2. Korzystając z tego przelicznika, sektor energochłonny może liczyć na wsparcie w granicach 38 zł/1MWh.

Rekompensaty dla dużych przedsiębiorstw, małe bez wsparcia

W ramach projektu z rekompensat skorzystają głównie energetyczni giganci. Wynika to z faktu, iż system wsparcia generowałby w przypadku małych podmiotów zbyt niskie rekompensaty w stosunku do ponoszonych kosztów na stworzenie wniosku i jego weryfikację. Firma starająca się o rekompensatę musi w ciągu 14 dni złożyć deklarację u sprzedawcy energii. Następnie należy oczekiwać na decyzję administracyjną wydaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Termin ten przewidziano do 30 września, następnie rozpocznie się okres wypłat po upływie 30 dni od momentu listy podmiotów dostarczonej do BGK. To finalnie umożliwi wypłatę rekompensat na przełomie października i listopada 2020 r. System krajowych rekompensat opracowano na podstawie unijnych mechanizmów oraz wytycznych obowiązujących do końca przyszłego roku. Jeżeli ustawy unijne w tym zakresie się zmienią to możemy spodziewać się kolejnej nowelizacji również w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę czynników kwotowych tj. wysokości rekompensat.

Author

serwisy@gt-media.pl