Ile wynosi gwarancja na fotowoltaikę?
Zakup fotowoltaiki to poważna inwestycja na wiele lat i kosztowna zarazem. Z tego też powodu istotne jest wcześniejsze rozeznanie co do okresu gwarancji na poszczególne urządzenia. Należy pamiętać, że gwarancję oferuja …
Zakup fotowoltaiki to poważna inwestycja na wiele lat i kosztowna zarazem. Z tego też powodu istotne jest wcześniejsze rozeznanie co do okresu gwarancji na poszczególne urządzenia. Należy pamiętać, że gwarancję oferuja nie tylko producenci urządzeń, ale też firmy zajmujące się montażem paneli słonecznych. Jeżeli chodzi o moduły fotowoltaiczne to producenci deklarują zachowanie wysokiej wydajności instalacji przez okres użytkowania wynoszący od 20 do nawet 30 lat.
Jakie typy gwarancji na fotowoltaikę wyróżniamy?
Pierwsza z nich to gwarancja na urządzenia fotowoltaiczne jako produkt. Mówimy tu więc o gwarancji na panele słoneczne, ale też inwerter (falownik). Pierwsze urządzenia odpowiadają na produkcję energii słonecznej, falownik natomiast za przekształcanie jej na prąd obecny w gniazdach elektrycznych. Drugi typ gwarancji obejmuje zachowanie przez urządzenia określonej sprawności w wyznaczonym okresie. Ostatni rodzaj gwarancji obejmuje montaż instalacji PV na dachu budynku lub gdziekolwiek indziej. Jeżeli zaś chodzi o okresy gwarancji dla poszczególnych wariantów prezentują się one następująco:
Panele fotowoltaiczne (10-15 lat).
Gwarancja obejmuje poszczególne składowe w budowie modułów tj. pęknięcia powierzchni, rozwarstwienia, odklejanie folii, pękanie ramek, czy pęknięcie panelu. Panele słoneczne renomowanych producentów rzadko ulegają jakimkolwiek uszkodzeniom, jednak w razie ich wystąpienia instalacja PV będzie musiała przejść gruntową analizę w celu uznania świadczenia gwarancyjnego.
Zachowanie mocy znamionowej systemu fotowoltaicznego.
Możemy tutaj liczyć na okres gwarancyjny wynoszący od 25 do nawet 30 lat. Gwarancję tego typu daje producent i oznacza ona spełnienie przez wyżej wymieniony okres szczytowej mocy. Przyjmuje się tu wartość na poziomie minimum 80%. Niekiedy też gwarancję zachowania mocy ustala się w wersji skokowej. Chodzi tu o zachowanie określonych wartości przez cały okres użytkowania po osiągnięciu danego progu np. 80% po 20 latach, 97% po 10 latach. Jeszcze innym wariantem jest gwarancja liniowa, gdzie producenci zakładają stopniowy spadek w poszczególnych latach, nie wyższy niż 3 procent w pierwszych latach i nie wyższy niż 0,7% w kolejnych latach. Tego typu gwarancja zwykle jest najlepsza, gdyż producenci zakładają najniższe spadki. Panele fotowoltaiczne z gwarancją liniową odznaczają się zachowaniem mocy znamionowej i spadek do poziomu maksymalnie 90% przez okres 25 lat. Jest to więc spadek zaledwie 10% przez bardzo długi okres użytkowania.
Gwarancja na inwerter.
Falownik to mózg całej instalacji, a jego działanie polega na przetwarzaniu energii słonecznej w prąd zmienny niezbędny do zasilenia urządzeń w budynku. Warto wybierać urządzenia sprawdzone, gdyż od skutecznej pracy inwertera zależy prawidłowe działanie systemu. W przypadku falowników możemy liczyć na standardową gwarancję 5 lat. Niektórzy producenci idą o krok dalej i zwiększają ten okres do 10 lat.
Gwarancja na montaż fotowoltaiki.
To ostatni rodzaj gwarancji na naszej liście. Oprócz gwarancji na same urządzenia, możemy też skorzystać ze świadczenia gwarancyjnego samej firmy zajmującej się montażem. Mówimy tu o gwarancji na montaż instalacji PV, wynosi ona 2 lata na usługę oraz zazwyczaj 10 lat na system montażowy. Jak pokazują dane statystyczne, za większością awarii stoi człowiek i nieprofesjonalny montaż. Jeżeli więc wybierzemy ludzi bez doświadczenia lub zdecydujemy się na montaż we własnym zakresie to może okazać się, że gwarancja nie zostanie uznana ze względu na błędy przy instalacji. Zobacz również: http://fotowoltaika-polska.pl