Finansowanie instalacji fotowoltaicznych w domu i przedsiębiorstwie

Skuteczne inwestowanie w fotowoltaikę jest możliwe dzięki istniejącym na rynku instrumentom finansowym. Jednym z nich są dogodne oferty pożyczek, kredytów proponowanych przez banki, które zauważają potencjał w odnawialnych źródłach energii. Porównamy teraz dostępną ofertę sektora bankowego. Mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu wybór najlepszego finansowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Oferta kredytowania zaprezentowana przez banki BOŚ Bank oraz PKO BP skierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Natomiast kredyt BGŻ BNP Paribas dedykowany jest przedsiębiorstwom, które skupione są w sektorze produkowania „zielonej energii” pochodzącej z instalacji takich jak panele słoneczne. Finansowanie do 75 000 zł to w chwili obecnej najwyższa opcja kredytowania oferowana przez BOŚ Bank. Pozyskane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na przykład na instalację PV o łącznej mocy do 17 kW. Nieco mniej otrzymamy w ramach „ekopożyczki” w banku PKO BP, tam możemy liczyć na wsparcie od 1000 do 50 000 zł. Przy użyciu środków możemy liczyć na montaż mikroinstalacji słonecznej o mocy do 10 kW. Korzystnym wariantem w budynkach mieszkalnych jest też montaż pompy ciepła. Jest to co prawda dodatkowy wydatek, ale osiągamy w ten sposób wysoką skuteczność energetyczną całego domu.

Kwota kredytu oraz program rządowy „Czyste Powietrze”

Istnieje też inna forma finansowania w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze”. Pozwala on uzyskać wsparcie w formie pożyczki pokrywającej 100% kosztów kwalifikowanych tj. pomiary, montaż instalacji PV, koszt urządzeń. Jest to dość szeroka forma finansowania, umożliwia ona także zakup systemów magazynujących energię. Kwota dofinansowania jaką możemy otrzymać w ramach programu to 30 000 zł, możliwy jest tu montaż fotowoltaiki o mocy od 5 do 6 kW. Jeśli chodzi o bank BGŻ BNP Paribas to oferta jest ustalana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy. Jest tak ze względu na indywidualny charakter finansowania, a więc oprocentowanie oraz kwota kredytu na fotowoltaikę są zmienne i dopasowane do potrzeb.

Bank pozwala też skorzystać z okresu karencji w spłacie, warunkiem jest jednak nieprzekraczanie zakładanego terminu na osiągnięcie pełnych możliwości produkcyjnych. Okres ten wynosi maksymalnie dwa lata. Ofertę kredytów zapewniają też inne banki: Santander Consumer Bank, ING, Alior Bank. Nie są one już jednak tak korzystne jak te, które omówiliśmy dokładniej.

Oprocentowanie kredytów na fotowoltaikę oraz okres spłaty

Jeżeli chodzi o oprocentowanie to najkorzystniejsze finansowanie oferuje rządowy program Czyste Powietrze (2,4%). W przypadku banków sprawa wygląda nieco inaczej, jednak same stawki oprocentowania stoją na podobnym poziomie. W przypadku BOŚ Bank jest to 4,92%, PKO BP – 4,99%. Okres spłaty dla powyższych kredytów wynosi w banku BGŻ BNP Paribas 15 lat, spłacanych w maksymalnie 180 ratach miesięcznych. Z kolei w banku PKO BP jest to okres 10 lat, który możemy podzielić na 120 rat miesięcznych.

Podsumowanie najważniejszych cech kredytów dla instalacji PV