0 Comments

Szlabany automatyczne to wygodne i skuteczne rozwiązanie wykorzystywane do zabezpieczenia wjazdu nieuprawnionym pojazdom. Urządzenia te montowane są przy osiedlowych parkingach, zakładach pracy, obiektach przemysłowych, urzędach i nie tylko. Szlabany są ciągle udoskonalane i nie chodzi tu jedynie o napędy. Wielu producentów oferuje zestawy solarne umożliwiające zasilenie szlabanu, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, jak również montaż szlabanów tam, gdzie było to dotychczas niemożliwe.

Intensywność pracy, a wybór szlabanu

Wybór odpowiedniego szlabanu powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem naszych potrzeb. Pierwszym rodzajem są szlabany elektromechaniczne, które są wyposażone w jednostkę napędową (motoreduktor: silnik i przekładnia ślimakowa). Szlabany automatyczne tego typu wykorzystuje się w miejscach takich jak nieduże zakłady przemysłowe, niewielkie parkingi. Wynika to z faktu, iż nadają się one do średnio intensywnej pracy. Oznacza to również, że potrzebne są jedynie okresowe przeglądy. Kolejny typ to szlabany elektrohydrauliczne, gdzie za działanie odpowiedzialne są pompy oraz tłoki. Zasada działania polega tu na użyciu ciśnienia cieczy, dzięki czemu napęd wymusza ruch szlabanu ku górze. Szlaban elektrohydrauliczny to najlepszy wybór jeżeli chodzi o duże zakłady przemysłowe, parkingi, gdzie kierowany jest duży ruch. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest długa żywotność, ale i tutaj potrzebna jest okresowa kontrola.

W sprzedaży znajdziemy również szlabany, gdzie stosowane są urządzenia półautomatyczne ze wspomaganiem unoszenia ramienia. Szlabany automatyczne tego typu wyposażone są dodatkowo w nowoczesne technologie takie jak chociażby centrala sterująca. Otwieranie oraz zamykanie może być obsługiwane na kilka sposobów. W miejscach takich jak obiekty chronione, gdzie pracują stróżowie wykorzystuje się często sterowanie przy użyciu guzika lub pilota radiowego. Wystarczy jedno naciśnięcie, aby ramię uniosło się do góry. Inną opcją są szlabany, gdzie używane są kody dostępu lub karty magnetyczne. Ciekawym i niezwykle wygodnym wariantem są szlabany z detektorem pętli. Wykrywają one obecność auta przed szlabanem i otwierają się w odpowiednim momencie umożliwiając przejazd.

Fotowoltaika zasilająca szlabany automatyczne

Fotowoltaika to rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie słońca jako źródła energii. Panele słoneczne znajdziemy dziś na dachach wielu budynków: domach jednorodzinnych, urzędach, obiektach przemysłowych, a także dachach sklepów Na rynku pojawiły się także auta elektryczne, za których ładowanie odpowiedzialne są panele PV. Zestawy solarne zadomowiły się także w przypadku szlabanów, które możemy z powodzeniem zasilić wykorzystując energię słoneczną.

Kiedy warto wybrać zestaw solarny do zasilenia szlabanu?

Zestawy solarne do zasilenia szlabanu przydają się przede wszystkim inwestorom, którzy stawiają na oszczędność energii elektrycznej. O wyborze takiego rozwiązania decyduje jednak najczęściej brak możliwości doprowadzenia napięcia do szlabanu. Nawet jeżeli jest taka możliwość to może okazać się, że zakres prac związany z doprowadzeniem przewodów jest dość duży i wymaga poniesienia całkiem sporych kosztów. Fotowoltaika rozwiązuje ten problem w bardzo prosty sposób. Zestawy solarne do zasilenia szlabanów nie wymagają kilkudniowego montażu, kopania bruzd w ziemi pod przewody. Zestaw składa się z panelu fotowoltaicznego, akumulatora, kompletu przewodów oraz kontrolera ładowania. Panel fotoelektryczny odpowiedzialny jest za pozyskiwanie energii i przekazywanie jej do zasilenia mechanizmu szlabanu. Co najważniejsze, instalacja przebiega bezproblemowego i może zostać wykonana w ciągu godziny.

Panel solarny wyposażony jest w specjalny uchwyt, który ułatwia uzyskanie optymalnego kąta nachylenia. Jest to bardzo istotne, gdyż od profesjonalnego montażu i lokalizacji urządzenia zależy zdolność do pozyskiwania energii. Szlaban zasilany w ten sposób charakteryzuje się identyczną szybkością działania i siłą unoszenia jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego zasilania. A co w sytuacji, gdy przez kilkanaście dni nie ma słońca? Moduł solarny jest tu wspierany przez dołączony do zestawu akumulator. Zapewnia on dostęp do prądu oraz gromadzi energię elektryczną, która pozwala na zasilenie szlabanu w dni, kiedy niebo pokryte jest chmurami. Jedyne o czym musimy pamiętać to okresowa wymiana akumulatora, który zwykle traci swoją pierwotną pojemność po pięciu latach. Sama instalacja jest raczej bezobsługowa i nie wymaga ponoszenia dużych kosztów związanych z doprowadzeniem zasilania do szlabanu. Szukasz rozwiązania szytego na miarę? Sprawdź: http://szlabany24.pl

Jakie są najważniejsze cechy zestawów solarnych do zasilania szlabanów?

– prosty montaż: koniec z plątaniną przewodów, brak prac związanych z kopaniem bruzd pod przewody zasilające;

– produkcja w pełni darmowej energii elektrycznej;

– skuteczna praca szlabanu pomimo pochmurnych dni;

– możliwość korzystania ze szlabanów automatycznych w miejscach, gdzie nie da się poprowadzić przewodów zasilających lub byłoby to zbyt kosztowne;

– skrócony do minimum czas montażu;

– identyczna szybkość działania oraz siła unoszenia szlabanu jak ma to miejsce w przypadku instalacji zasilanej prądem stałym z sieci.

Author

serwisy@gt-media.pl