0 Comments

Inwestorzy, którzy planują zgłoszenie inwestycji fotowoltaicznych i wiatrowych z niecierpliwością oczekują na otwarcie aukcji energii. Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokument umożliwia Urzędowi Regulacji Energetyki przeprowadzenie aukcji i wyłonienie zwycięzców w ramach OZE. Nowelizacja ustawy umożliwi rozpoczęcie w bieżącym roku aukcji energii opiewających na łączną kwotę 70 mld zł. Sam proces przyjmowania dokumentów rozciąga się w czasie, gdyż URE musi dokonać modernizacji Internetowej Platformy Aukcyjnej.

Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe

Ministerstwo Energii wskazuje, iż tegoroczne aukcje umożliwią realizację projektów w ramach odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 3,4 GW. Dokonano podziału, który zapewni inwestorom możliwość budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Na farmy wiatrowe przeznaczono moc 2 GW, natomiast rynek elektrowni PV może liczyć na udział w rynku mocy na poziomie 0,7 GW. Wszystko więc rozbija się aktualnie o tempo wprowadzanych zadań, za które odpowiedzialny jest nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawina. Czasu do końca roku pozostało niewiele, a URE musi jeszcze przystosować Internetową Platformę Aukcyjną do przyjmowania ofert. Sytuacji nie ułatwia brak środków w sektorze organizacji aukcji. Na szczęście rozwiązanie tego problemu oferuje nowelizacja ustawy o OZE. W jej ramach URE otrzyma jeszcze w tym roku 0,5 mln złotych, a kwota ta sukcesywnie będzie się zwiększać w kolejnych latach. W przyszłym roku będzie to 2,5 mln zł, a następnie po 0,3 mln zł aż do 2028 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że URE ogłosi aukcje na przełomie października i listopada. Natomiast inwestorzy będą musieli zaczekać z przeprowadzeniem aukcji aż do grudnia.

Niezbędne konsultacje dla aukcji energii

Przed rozpoczęciem aukcji energii i ich ogłoszeniem konieczne będzie przeprowadzenie przez URE konsultacji z Ministerstwem Energii. URE zgodnie z ustawą musi przed ogłoszeniem aukcji przedstawić projekt harmonogramu zawierający planowane terminy rozpoczęcia aukcji wraz z wartością i ilością energii ofertowej. Wielu ekspertów już teraz wskazuje, iż obecna sytuacja może być zbieżna z tym, co działo się trzy lata wcześniej. Wówczas ME mimo zapewnień aukcje energii obyły się dopiero 30 grudnia 2016 roku. Jak będzie w tym roku? Czas pokaże. Inwestorzy chcący liczyć się w stawce o zwycięstwo w tegorocznych aukcjach muszą przygotować najlepszą ofertę jeśli chodzi o cenę sprzedaży energii elektrycznej z OZE. Jest to suma pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług. Kwota nie może przekraczać ceny referencyjnej.

Wydłużone terminy uruchomienia produkcji energii elektrycznej

Nowelizacja ustawy gwarantuje inwestorom wydłużony czas na rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej z 36 do 42 miesięcy. Wymagania dla fotowoltaiki ustalono także obowiązek sprzedaży energii po raz pierwszy w przeciągu 24 miesięcy. Natomiast w przypadku farm wiatrowych są to 33 miesiące.

Author

serwisy@gt-media.pl