Fotowoltaika – tania energia elektryczna w Twoim domu

Panele słoneczne i systemy fotowoltaiczne zdobywają kolejne sektory. Wykorzystanie „zielonej energii” cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, czy też dużych przedsiębiorstwach.

Gminy coraz chętniej stawiają na dofinansowanie, z kolei ustawy rządowe umożliwiają uzyskanie różnego rodzaju ulg podatkowych. Inwestycja może zwrócić się dość szybko, ponieważ ceny paneli fotowoltaicznych są coraz niższe ze względu na rosnący popyt na ekologiczne formy pozyskiwania energii elektrycznej.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych? Skorzystaj z informacji na temat kredytów na fotowoltaikę. To takie proste!

Lokalizacja i telefon – Urząd Gminy w Czarni

Urząd Gminy Czarnia
Czarnia 41
07-431 Czarnia
tel. 29 7727017
e-mail: sekretariat@gminaczarnia.pl
strona internetowa: www.czarnia.samorzady.pl

Rządowa forma wsparcia instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze jest programem pozwalającym na ograniczenie lub całkowite wykluczenie emisji pyłów obecnych w atmosferze poprzez proces spalania w piecach domowych. Podstawowym zadaniem programu jest wymiana kotłów i pieców starej generacji, a także termomodernizacja domów jednorodzinnych w celu skutecznego zarządzania energią. Pozwala to ponosić niższe koszty ogrzania budynków, ale również chronić środowisko. Wsparcie finansowe można otrzymać w dwóch formach: dotacji lub pożyczki. Głównym warunkiem ubiegania się o pomoc jest w przypadku istniejących obiektów: wymiana kotła lub pieca na źródło ciepła spełniające zasady programu. Z kolei dla nowych budynków jest to kupno i montaż pieca/kotła zgodnego z wymaganiami programu.

W ramach wsparcia rządowego „Czyste Powietrze” można ubiegać się o dofinansowanie dla:

1. Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii: instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne

2. Wymiany stolarki okiennej i drzwiowej

3. Instalacji wentylacji mechanicznych z odzyskiem ciepła

4. Docieplenia przegród w obiektach mieszkalnych

5. Wymiany starych kotłów i pieców na paliwo stałe oraz kupno i montaż nowych

Instalacja paneli słonecznych

Pożyczka na instalację fotowoltaiczną w banku PKO BP

Istnieją także inne oferty finansowania, jedną z nich jest pożyczka banku PKO BP na zakup instalacji fotowoltaicznych z oprocentowaniem zmiennym 4,99% oraz prowizją 0,99%. Możemy starać się o kwotę od 1000 zł do nawet 50 000 zł. Co najważniejsze, całą pożyczkę możemy przeznaczyć na kupno oraz montaż paneli słonecznych. Jest to jeden z instrumentów finansowych, który wspiera inwestycje w gospodarstwach domowych dążących do wyposażenie budynku w instalacje fotowoltaiczne. PKO Bank Polski swoją ofertę pożyczek kieruje do nowych oraz dotychczasowych klientów.

W celu otrzymania wsparcia wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki banku. Niezbędnym warunkiem przyznania ekopożyczki z oprocentowaniem zmiennym 4,99% jest dostarczenie faktur potwierdzających nabycie urządzeń fotowoltaicznych za sumę wynoszącą przynajmniej 85% sumy kredytu. Na dostarczenie dokumentów przewidziano 3 miesiące liczone od dnia otrzymania wsparcia. W razie niedopilnowania terminu, musimy liczyć się z nałożeniem znacznie wyższego oprocentowania zgodnego z bieżącym poziomem odsetek maksymalnych, czyli około 10% na chwilę obecną.

Ulga podatkowa na fotowoltaikę

Chętnie wybierana ulga inwestycyjna przysługuje w formie odliczenia od naliczonego podatku rolnego. Możemy skorzystać z 25-procentowego odliczenia. Jak to funkcjonuje w praktyce? Klient, który korzysta z usług firmy oferującej panele słoneczne zakupił instalację fotowoltaiczną za sumę 60 tys. zł. Podatek rolny jaki dotychczas uiszczał wynosił 15 tys. zł. W sytuacji bez odliczenia od podatku musiałby zapłącić kwotę 15 tys. zł w formie podatku. Zgodnie z obowiązującą ulgą, skorzystał ze zmniejszenia podatku o sumę 25% wartości zrobionej instalacji PV, co daje nam kwotę 15 tys. zł. To ostatecznie pozwala zmniejszyć poniesione za fotowoltaikę koszty o wysokość tego podatku. Dzięki temu klient nie zapłacił nawet złotówki z tytułu podatku. Pokazujemy też inną sytuację, gdy klient także nabył instalację za kwotę 60 tys. zł. Klientowi naliczono podatek rolny w kwocie 1 tys. zł rocznie. Mężczyźnie przysługuje 25% ulgi podatkowej dla sumy instalacji: 15 tys. zł. Rolnik będzie jednak rozliczał się w okresie 15 lat z miesięczną ratą 1 tys. zł. Tutaj sytuacja wygląda identycznie jak poprzednio i rolnik nie będzie płacił podatku rolnego przez cały okres piętnastu lat. Zapoznaj się z dogodną ofertą na fotowoltaikę.

Charakterystyka gminy Czarnia

Gmina Czarnia położona jest w powiecie ostrołęckim, w północno – wschodniej części Mazowsza. W porównaniu do okolicznych gmin, na terenie o powierzchni 9253 ha występuje nieco mniejszy zasób lasów. Ich całkowita powierzchnia procentowa to 37,9%. Gminę Czarnia zamieszkuje niespełna 2600 osób, a przyjezdni mogą liczyć na zwiedzanie kilku obiektów kultury: Muzeum Brata Zenona, zabytkowy kościół parafialny, ale też klasyczne domy z XX wieku. Do terenów gminnych zaliczane są także dwa rezerwaty przyrody.

Jeżeli chodzi o lokalizację to gmina Czarnia leży w bliskim sąsiedztwie województwa warmińsko – mazurskiego. W bliskim sąsiedztwie położone są graniczące gminy Baranowo, Myszyniec, Rozogi oraz Wielbark. Tereny te należą do przyrodniczego regionu Puszczy Zielonej, co pozwoliło zachować mieszkańcom odrębną gwarę oraz kulturę. Teren gminy należy do najmniejszych w skali kraju, jest to również najmniejsza gmina spośród gmin znajdujących się na Kurpiowszczyźnie.

Jeżeli chodzi o zabytki to znajdziemy tu przede wszystkim obiekty sakralne: neogotycki kościół, pomnik misjonarza Polski i Japonii Zenona Żebrowskiego, czy Muzeum Kultury Polskiej i Japońskiej. To niespotykane dotychczas połączenie znalazło swoje miejsce w regionie kurpiowszczyzny, co zaskakuje przybyłych w te rejony turystów. Obiekt ten wybudowano w miejscowości Czarnia. Małe rozmiary gminy nie są jednak pozbawione licznych walorów przyrodniczych, w tym chociażby rezerwatów przyrody w Czarni i Surowym. Gminę otacza wyjątkowa rzeka Omulew. Słynie ona z wielu gatunków żerującego na tym terenie ptactwa, ale też spływów kajakowych organizowanych w sezonie letnim.

Tereny leśne w regionie

Głównym zadaniem utrzymania na terenie gminy rezerwatu Czarnia jest ochrona boru świeżego. Jest to główne miejsce stanowiące historyczną i namacalną pamiątkę ukazującą piękno Puszczy Kurpiowskiej z dawnych lat. Przewagę drzew stanowią tu leciwe sosny oraz świerki, które mogą mieć od 160 do nawet 210 lat. Rezerwat w gminie Czarnia jest również siedliskiem roślin chronionych: widłaków oraz konwalii majowej. Znajdziemy tu również runo leśne w postaci wrzosu zwyczajnego, paproci orlicy pospolitej, borówki czarnej, szczawiku zajęczego i brusznicy. Wyjątkowym drzewem, które występuje na terenie rezerwatu jest gatunek sosny bartnej. Tak doskonałe warunki w tutejszych lasach stanowią miejsce do egzystencji dzików, saren, jeży, ryjówek, myszy, kretów, lisów, jeleni, kun, czy nornic. Nie brakuje też ptactwa w postaci kowalików, dzięciołów, sów, sikorek, kukułek i nie tylko. Wśród pomników przyrody będących wizytówką gminy należy wymienić dąb położony w leśnictwie Czarnia (27 metrów wysokości i obwodzie 600 cm).

Ziemie rolnicze

Jeżeli chodzi o gleby to główną powierzchnię stanowi ziemia piaszczysta, która niezbyt dobrze sprawdza się w rolnictwie. Nie brakuje tu jednak rolników, którzy wykorzystują niewielkie tereny pod hodowlę krów mlecznych. O bezpieczeństwo mieszkańców gminy Czarnia dbają okoliczne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowościach: Brzozowy Kąt, Czarnia, Cyk i Bandysie. Gmina jest też miejscem spotkania z artystami ludowymi i ich produktami. Tutejsi rzemieślnicy zajmując się tworzeniem wycinanek, pisanek, kwiatów z bibuły, czy kierc. W trakcie wszelkiego rodzaju festiwali lokalnych na scenie pojawia się Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy”, którego historia powstania sięga aż 1935 roku.