Fotowoltaika jako jedyne źródło energii elektrycznej to rozwiązanie wybierane szczególnie chętnie wśród inwestorów patrzących perspektywicznie na rynek odnawialnych źródeł energii. Warto wiedzieć, iż panele słoneczne osiągają najwyższą wydajność w okresie letnim. Konieczne jest także właściwe ukierunkowanie instalacji PV, mowa tu o montażu paneli słonecznych po południowej stronie. Obecnie nie istnieją technologie, które pozwalałyby na skuteczne i zarazem tanie w eksploatacji gromadzenie energii elektrycznej wytwarzanej z fotowotaliki. Na szczęście możemy wyprodukowaną nadwyżkę przekazywać do sieci przesyłowej, aby w okresie niższej produkcji prądu z paneli PV odebrać do 80% energii.
Myślenie przyszłościowe – skuteczne panele słoneczne, przestarzałe kolektory
Fotowoltaika to optymalny wybór dla domów jednorodzinnych. Przestarzałe konstrukcyjnie kolektory słoneczne nie mogą w żadnym stopniu równać się z wydajnością nowoczesnych paneli PV. Kolektory będą tańsze, ale zarazem mniej wydajne i przy okazji dużo bardziej awaryjne. Instalacje fotowoltaiczne są pod tym kątem niemal bezobsługowe. Jeżeli chodzi o zasilenie urządzeń domowych to możemy z powodzeniem użyć instalacji do dowolnego urządzenia w budynku. Pierwszym przykładem na naszej liście jest elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Urządzenie to służy do gromadzenia ciepłej wody w specjalnym zbiorniku. Kolejna opcja to pompa obiegowa, którą możemy zasilić z użyciem prądu generowanego przez fotowoltaikę.
Energia słoneczne może zostać wykorzystana także do zasilenia wszelkich sprzętów gospodarstwa domowego. Pralka, lodówka, zmywarka, odkurzacz, telewizor, oświetlenie domu – wszystko to zasilimy bez problemu z użyciem instalacji fotowoltaicznej. Jej skuteczność wychodzi jednak znacznie dalej, gdyż przy odpowiedniej mocy zasilimy także klimatyzację. Klimatyzatory pracują głównie w upalne, duszne dni, a więc wtedy, gdy panele generują największe ilości energii. Klimatyzacja pobiera znaczną ilość prądu, warto więc wybrać instalacje PV jako główne źródło zasilania. Podobnie ma się kwestia wentylacji mechanicznej, która jednak nie potrzebuje tak dużo energii elektrycznej jak poprzednik.
Ogrzewanie elektryczne
Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej pozwoli też na użycie jej do działania ogrzewania elektrycznego. Tutaj musimy się jednak liczyć z koniecznością odbierania nadwyżki wyprodukowanej energii z sieci przesyłowej, gdyż w okresie jesienno-zimowym wyprodukujemy znacznie mniej prądu niż w sezonie letnim. Lepszym pomysłem może się tu okazać zakup pompy ciepła, która również posłuży do ogrzania domu. Instalacja ta wykorzystuje w pełni możliwości, które daje fotowoltaika. Moduły PV sprawdzą się także do zasilenia dodatkowych urządzeń montowanych wokół budynku. Mowa tu przede wszystkim o automatyce do bram, oświetleniu zewnętrznym, kamerach, czy systemach alarmowych.