0 Comments

Fotowoltaika jako zasilenie monitoringu IP sprawdza się w każdym budynku. Nowoczesne obiekty takie jak galerie handlowe, siedziby urzędów, zakładów produkcyjnych oraz firm są wyposażone w systemy telewizji przemysłowej. To właśnie dzięki kamerom możliwe jest rejestrowanie wszystkiego, co dzieje się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Systemy telewizji przemysłowej zapewniają też znacznie większe poczucie bezpieczeństwa i niejednokrotnie odstraszają potencjalnego złodzieja.

Wiele firm korzysta obecnie z dogodnego rozwiązania jakim są instalacje fotowoltaiczne. Właściciele przedsiębiorstw decydując się na obniżenie ciągle rosnących rachunków za energię elektryczną stawiają na nowoczesne formy pozyskiwania energii. Panele słoneczne montowane na dachach budynków generują zwykle wystarczającą ilość prądu potrzebnego do zasilenia podstawowych urządzeń w biurze, czy firmie. Właściwe dobranie mocy instalacji pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku oraz na szybszy zwrot takiej inwestycji. Instalacje PV przy obecnych realiach zwracają się w przeciągu około 6-7 lat. Monitoring IP może być z powodzeniem zasilany poprzez moduły fotowoltaiczne. Ważne jest, aby wybrać profesjonalną firmę, która w razie potrzeb doradzi nam jak wykorzystać pełen potencjał drzemiący w instalacji. Działanie fotowoltaiki jest uzależnione od panujących warunków atmosferycznych oraz jakości elementów składowych systemu zasilania.

Fotowoltaika do zasilenia systemów telewizji przemysłowej

Kamery monitoringu możemy w prosty sposób zasilić dzięki użyciu instalacji fotowoltaicznej. Właściwie dobrana moc pozwoli nam zasilić system telewizji przemysłowej, na który składają się kamery, rejestrator wraz z dyskiem oraz urządzenia magazynujące energię elektryczną (akumulatory). Jak dobrać moc potrzebnej instalacji? Dobrym i zalecanym przez specjalistów rozwiązaniem jest skonsultowanie tematu z firmą montującą fotowoltaikę. Musimy posiadać podstawową wiedzę, czyli ilość kamer do montażu oraz pozostałych urządzeń współpracujących z systemem monitoringu. Należy pamiętać, że największe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej będą zauważalne w okresie wiosennym i letnim. Wówczas nasłonecznienie będzie wystarczające do pełnego doładowywania akumulatora w razie potrzeb. W takiej sytuacji fotowoltaika niejako zadba o skuteczne działanie naszych magazynów energii potrzebnych do zasilenia monitoringu IP. Warto dodać, iż instalacja fotowoltaiczna może z powodzeniem zasilać kamery także w okresie jesienno – zimowym. Warunkiem jest jednak wybór paneli wysokiej jakości oraz dobranie instalacji pod kątem zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do zasilenia kamer?

Przykładem obrazującym zapotrzebowanie energetyczne jest montaż czterech kamer w niewielkiej firmie. Powiedzmy, że jest to niewielki skład budowlany. Dwie kamery na zewnątrz, na przodzie budynku oraz z tyłu oraz dwie wewnątrz przy kasie i jedna na sklepie. Zakładając, że dwie kamery na zewnątrz będą dodatkowo doświetlone nocą, potrzebny będzie montaż panela słonecznego o mocy około 130 W oraz akumulatora z pojemnością 80 Ah. Taki zestaw wystarczy nam do zasilenia kamer w okresie wiosenno – letnim. W przypadku jesieni oraz zimy i obniżeniu produktywności w instalacji PV, konieczny będzie zakup fotowoltaiki o większej mocy. Wówczas należy uwzględnić dwukrotność powyższej mocy, czyli przynajmniej 260 W dla panela słonecznego. Podobnie ma się sprawa pojemności akumulatora, która powinna wynosić minimum 110 Ah. Znacznie łatwiejszą sytuację mamy wtedy, gdy kamery monitoringu wizyjnego to nie jedyne urządzenia w budynku wymagające zasilania. Wtedy możemy wyposażyć dach budynku w znacznie mocniejszą instalację fotowoltaiczną. Zapewni nam ona energię niezbędną nie tylko do zasilenia kamer w jakości full HD, lecz i innych urządzeń w budynku.
Kamery full HD wyparły analogowe urządzenia na zawsze?

Nie ma wątpliwości, że systemy dozoru wizyjnego zmieniły się nie do poznania na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wielu przedsiębiorców pamięta czasy, gdy głównym elementem rejestrującym to, co dzieje się na zewnątrz była pojedyncza kamera analogowa. Niestety starsze instalacje cechowały się jakością, która obecnie jest nie do przyjęcia. Wszelkie próby wyjaśnienia sytuacji, weryfikacji osoby na nagraniu często okazywały się niemożliwe. Rodziło to pytanie o zasadność montowanych kamer w budynkach. Aktualnie nie ma wątpliwości, że systemy monitoringu IP są niezbędne do funkcjonowania wielu firm. Obraz w jakości full HD stał się standardem, który definiuje wysoką jakość odbieranego i wyświetlanego na ekranie monitora obrazu. Ceny takich urządzeń unormowały się już na stałe i nie nadwyrężają budżetu firm. Warto więc rozważyć montaż kamer i systemów dozoru wizyjnego. To one decydują o bezpieczeństwie wewnątrz budynków i odstraszają nieproszonych gości przed wejściem na teren prywatny.

Author

serwisy@gt-media.pl