0 Comments

Nie cichnie popularność programów wspierających konsumentów, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki. Dotacje z programu „Mój Prąd” to realna pomoc dla osób, które chcą korzystać z dobrodziejstw odnawialnych źródeł energii. Dotychczas odbyły się 2 nabory wniosków, których zadaniem jest dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne to systemy o mocy od 2 do 10 kWp. Fotowoltaika o takich parametrach pozwala produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej potrzebną do zasilenia urządzeń w domach. Kwota, którą można było otrzymać to maksymalnie 5000 zł i jest to wsparcie bezzwrotne. Wnioski przyjmowane są w dwóch formach: listownym na adres wybranego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz poprzez Portal Beneficjenta. Na tę chwilę zakończono dwa nabory, pierwszy z nich rozpoczął się 30 sierpnia 2019 roku i zakończył się z końcem grudnia tego samego roku. Ubiegłoroczny nabór trwał od 13 stycznia 2020 roku do 6 grudnia 2020 roku. W teorii nabór miał trwać aż do 18 grudnia, ale termin skrócono ze względu na wyczerpanie dostępnej puli funduszy. Co więcej, pierwotną kwotę do podziału zwiększono o dodatkowe 100 mln zł. To pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszą się mikroinstalacje fotowoltaiczne stosowane w domach Polaków.

Kolejna edycja programu „Mój Prąd” w 2021 roku?

Wciąż nie znamy oficjalnego terminu rozpoczęcia trzeciego już naboru. O szczegółach z pewnością dowiemy się jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. Ciągłe przesuwanie terminu w czasie wynika z faktu, iż wciąż sprawdzane są ubiegłoroczne wnioski osób ubiegających się o wsparcie finansowe. Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, tegoroczny nabór pozwoli wesprzeć nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, lecz także inne systemy korzystające z dobrodziejstwa tej nowoczesnej technologii. Wśród nich znalazły się inwestycje takie jak: magazyny energii, punkty ładowania samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domach, formy magazynowania chłodu bądź ciepła. Różna będzie też kwota wsparcia udzielana na poszczególne zadania. Kwota pomocy będzie zależała bezpośrednio od zakresu inwestycji. Informacje o naborze z pewnością pojawią się na oficjalnej stronie NFOŚiGW. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco zakładki aktualności, gdzie znajdziecie Państwo wiele potrzebnych informacji.

Author

serwisy@gt-media.pl