0 Comments

Już nie klastry energii, lecz spółdzielnie energetyczne mają być głównym kierunkiem rozwoju w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Tak przynajmniej wynika z działań Ministerstwa Energii, które chce wdrożyć nową koncepcję ułatwiającą inwestycje w fotowoltaikę. W nowelizacji ustawy o OZE możemy znaleźć zupełnie nowy pomysł na wspieranie inicjatyw w zieloną energię pod nazwą spółdzielnie energetyczne.

Klastry energii był głównym projektem wpisanym w ramach ustawy OZE. Ministerstwo Energii zachwalało swój pomysł, który miał wyznaczać trendy w produkcji zielonej energii. Projekt spotkał się podobno z dużym uznaniem i zainteresowaniem unijnych urzędników, którzy chwalili polski rząd. Inicjatywa zaczęła przyciągać także samorządy i inwestorów, którzy zauważyli duży potencjał w rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Ministerstwo rozpoczęło realizację konkursów dla projektów rywalizujących o certyfikaty, tworzono pilotażowe inicjatywy klastrowe. Miały one za zadanie wskazać dalszą drogę rozwoju i działań legislacyjnych, co ułatwiłoby uszczegółowienie regulacji prawnych, a tym sam tworzenie sprawdzonych modeli dla tworzenia lokalnych inwestycji w energię odnawialną.

Fotowoltaika z przyszłością w gospodarstwach rolnych

Okres rozwoju pilotażowego projektu dla rozproszonej energetyki zakończono w ciągu trzech lat. Resort zmienił koncepcję także pod naciskiem środowisk rolniczych, a w szczególności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Krzysztof Ardanowski zaproponował stworzenie spółdzielni energetycznych, które mają usprawnić prowadzenie inwestycji w gospodarstwach rolnych. To bardzo dobra informacja dla wszystkich rolników, którzy jeszcze zastanawiają się nad zainstalowaniem fotowoltaiki w gospodarstwie. Projekt nowelizacji ustawy o OZE trafi teraz do prac sejmowych, a jego główne założenia mówią o wdrażaniu w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich prawa do prosumenckiego sposobu rozliczania energii elektrycznej, a tym samym korzystania z systemu upustów.

Głos w sprawie zabrała również Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, która wskazała na realizację założonych celów. Dotychczas udało się ogłosić program Energia Plus wspierający małych i średnich przedsiębiorców. Teraz wsparciem w ramach spółdzielni energetycznych mają zostać objęte gminy, tereny miejsko-wiejskie, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Wciąż nieznane są dokładne współczynniki upustów dla gospodarstw rolnych, jednak podanie takich danych jest kwestią czasu. Aktualnie czekamy na procedowanie nowelizacji. O wszelkich zmianach w inwestowaniu w panele słoneczne dla rolników w ramach spółdzielni energetycznych będziemy informować. (Czytaj więcej o zestawach fotowoltaiki).

Author

serwisy@gt-media.pl