0 Comments

Instalacja jest tak dobra jak jej najsłabszy element. To powiedzenie jest powtarzane przez ekspertów aż do znudzenia, jednak wiele w nim prawdy. Panele fotowoltaiczne są jednym z podstawowych elementów instalacji pozyskującej energię elektryczną. To właśnie od jakości modułów PV zależy wydajność całej instalacji oraz jej trwałość. Wybór wysokiej klasy modułów słonecznych to gwarancja wieloletniej sprawności i możliwość uzyskania zwrotu inwestycji znacznie szybciej. Z kolei zakup fotowoltaiki tanim kosztem często wiąże się z szeregiem problemów, które decydują o ekonomii całego przedsięwzięcia.

Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem fotowoltaiki często różnią się nie tylko profesjonalizmem. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wybór możliwie najtańszych elementów systemu, co pozwala ograniczyć wydatki i jednocześnie zwiększa finalny przychód firmy. Niestety takie działania, mimo że występują rzadko to wciąż zdarzają się. Odbija się to bezpośrednio na jakości fotowoltaiki i jej wydajności. Pamiętajmy, że moduły słabszej jakości będą cechowały się niższą produktywnością oraz trwałością.

O co warto zapytać sprzedawcę paneli PV?

Na rynku znajdziemy trzy klasy modułów fotowoltaicznych: klasa A, klasa B oraz klasa C. Każda z nich charakteryzuje się innymi parametrami związanymi bezpośrednio z jakością. Klasa A to oznaczenie dla paneli o najwyższej jakości, które nie posiadają wad. Klasa B z kolei to moduły z pojedynczymi uszkodzeniami lub skazami. Uważajmy, gdyż brak widocznych śladów na ogniwach nie gwarantuje nam, iż mamy do czynienia z panelami wysokiej jakości. Często są to uszkodzenia zupełnie niewidoczne dla laika. Przykładem może być niejednolita miejscami barwa modułu PV. Z kolei klasa C to moduły z licznymi uszkodzeniami, skazami. Są one dostrzegalne nawet przez niewprawioną osobę. Jak łatwo się domyślić najlepszym wyborem będą ogniwa fotowoltaiczne klasy A. Tylko wtedy mamy pewność co do gwarancji skutecznego działania, długiego okresu żywotności i jakości paneli. Oszczędności w tym zakresie i wybór ogniw B lub co gorsze C kończy się zawsze licznymi problemami od produktywności, aż na awaryjności kończąc.

Instalacja fotowoltaiczna o wysokiej jakości powinna nam posłużyć przez przynajmniej 20 lat. Jak wygląda to w przypadku ogniw niskiej jakości? Otóż może dojść do sytuacji, gdy cała instalacja nigdy się nie zwróci. Dlatego też dopytajmy jakie ogniwa w swojej ofercie ma określona firma zajmująca się montażem i sprzedażą fotowoltaiki.

Z jakimi wadami taniej fotowoltaiki możemy mieć do czynienia?

Wady, które teraz omówimy mogą być związane z samym procesem produkcyjnym. Mogą być one również spowodowane niewystarczającą ostrożnością firmy montującej panele słoneczne. Często spotykanymi uszkodzeniami są połamane ogniwa PV. Mogą on wynikać z niewystarczająco dobrze wykonanej obróbki lub ręcznego lutowania elementów. Podobnie wygląda kwestia zarysowań na powierzchni zewnętrznej modułu fotowoltaicznego. Oprócz obniżenia walorów estetycznych, zarysowania zmniejszają produktywność instalacji. Nawet drobne rysy na powierzchni mają wpływ na skuteczność ogniw, a w perspektywie wielu lat mogą się pogłębiać i prowadzić do spękań uszkadzających moduły. Wady tanich ogniw fotowoltaicznych to również niewidoczne dla oka „hot spoty”. Są to miejsca, które wpływają na zachowanie jednolitej struktury paneli fotowoltaicznych. Hot spoty generują wyższą temperaturę w określonych miejscach. Ich obecność w naszej instalacji PV odbija się bezpośrednio na przerwach w strukturze paneli, co z kolei odbija się na wydajności. W skrajnych przypadkach silne nagrzanie miejscowe modułów może wywołać samozapłon.

Jedną z wad, które są zauważalne gołym okiem są przebarwienia. Występują one miejscowo w postaci nieregularnych plam. Najtańsze ogniwa (klasa B oraz C) mogą też narazić instalację fotowoltaiczną na powstawanie procesu odwarstwiania. Proces ten w zdecydowany sposób wpływa na produktywność i trwałość paneli. Najtańsze ogniwa oferowane przez producentów mogą też charakteryzować się niewłaściwą jakością wykonania. W strukturze ogniwa mogą znaleźć się opiłki, kurz. Powodują one finalnie powstawanie zacienień, które wpływają na niższą efektywność całego systemu. Ostatnim elementem są niskiej jakości podzespoły oraz złącza. Nawet najlepszej jakości panele fotowoltaiczne w połączeniu ze słabej klasy inwerterem, przewodami będą tworzyć niedoskonały system. Taka oszczędność jest zaledwie chwilowa. Wszelkie wady ujawnią się prędzej, czy później i będą generowały dodatkowe koszty oraz niską produktywność fotowoltaiki. Zobacz również: instalacje fotowoltaiczne Ostrołęka.

Author

serwisy@gt-media.pl