W ubiegłym miesiącu (29.06.) weszła w życia ustawa dotycząca przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorstw. Mowa o dokumencie, który umożliwia skorzystanie z zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku. Czasu zostało niewiele, wnioski można składać do 26 lipca.
Jak dobrze wiemy w ubiegłym roku rosnące ceny energii zmusiły do wprowadzenia przez rząd regulacji chroniących polskich odbiorców energii przed rosnącymi stawkami. Cała sytuacja jest podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 do atmosfery. Generowało to konieczność ustalenia przez sprzedawców energii elektrycznej cen zgodnych z taryfą zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Utrzymanie cen na jednakowym poziomie w 2019 roku dotyczy przede wszystkim odbiorców końcowych, czyli konsumentów pobierających energię o napięciu maksymalnym do 1 kV i wykorzystujących prąd w mieszkaniach, domach. Wyjątkiem od tej reguły są przedsiębiorcy wykorzystujący energię na potrzeby działania firmy. Tutaj jednak uzyskanie zamrożonych stawek jest możliwe w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw. Ustawa określa następujące obiekty, w których możemy korzystać z ujednoliconych stawek za energię elektryczną na poziomie z ubiegłego roku:
- Gospodarstwa domowe
- Obiekty zbiorowego zamieszkania
- Wszystkie pomieszczenia o charakterze gospodarczym
- Ogródki działkowe, domki letniskowe, kempingowe, altanki
- Obiekty takie jak węzły cieplne, garaże, hydrofornie
- Inne instalacje w obiektach charakterze mieszkalnym
Kto jeszcze może skorzystać z zamrożenia cen energii i jak to zrobić?
Warto wiedzieć, że zamrożenia cen mogą korzystać także mikro firmy oraz małe przedsiębiorstwa. Ustawa, która weszła w życie pod koniec ubiegłego miesiąca pozwala też na uzyskanie korzystnych, zeszłorocznych cen dla obiektów publicznych, czy szpitali. W celu zamrożenia cen energii elektrycznej wystarczy skierować wniosek do wybranego sprzedawcy energii, z którym podpisaliśmy umowę. Termin na złożenie wniosków upływa 26 lipca. W dokumencie należy potwierdzić, iż jesteśmy mikro firmą lub małym przedsiębiorstwem i pozyskaną energię wykorzystujemy na cele mieszkaniowe. Dokument należy złożyć osobiście. Jeśli więc jesteśmy właścicielem firmy to wniosku nie może złożyć pełnomocnik i musimy pofatygować się osobiście.