0 Comments

Tauron stanie się niebawem posiadaczem największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Wszystko to za sprawą ogłoszonego przetargu na budowę farmy słonecznej w województwie śląskim. W ostatnich miesiącach spółka zmieniła podejście do odnawialnych źródeł energii. W planach jest zwiększenie do poziomu przynajmniej 65% udziału energii niskoemisyjnej w procesie produkcji energii.

Zgodnie z założeniami rozwoju firmy na najbliższe lata, na terenie Polski powstaną elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Łącznie ma przybyć 900 MW mocy w farmach wiatrowych i 300 MW w przypadku fotowoltaiki. Tauron planuje również rozwój dogodnego systemu biznesowego. Jednym z mechanizmów będzie fundusz infrastrukturalny. Za jego pomocą możliwe będzie znalezienie współinwestorów. Jeszcze w tym roku mają zostać zrealizowane zielone certyfikaty, co pozwoli na budowę farm wiatrowych o mocy 200 MW. Koncern będzie inwestował także w fotowoltaikę. Ważnym projektem jest budowa elektrowni słonecznej w Mysłowicach na Śląsku. Ogłoszono już przetarg na realizację projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą wytwarzania energii. Kolejnym zadaniem będzie wniosek o pozwolenie na budowę. Pierwszy przetarg zakończy się 31 października, drugi natomiast pod koniec bieżącego roku (27.12). Przewidywana moc instalacji fotowoltaicznej w Mysłowicach to od 28 MW do nawet 43,2 MW.

Za terminową realizację projektu odpowiedzialna jest spółka Tauron Ekoenergia. Zgodnie z nazwą prowadzi ona zadania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Czasu na składanie ofert projektowych pozostało niewiele. Termin na złożenie dokumentacji upływa 2 sierpnia tego roku. Spółka Tauron posiada aktualnie w swoich zasobach wytwórczych 4 farmy wiatrowe, 34 elektrownie wodne. Można powiedzieć, że rozwój w stronę OZE to dopiero początek ukierunkowania na „zieloną energię”. Widać to dokładnie po danych statystycznych. W zeszłym roku należące do Tauronu odnawialne źródła wytworzyły zaledwie 0,97 TWh. Jest to 5-procentowy udział w całym miksie energetycznym. Z pewnością elektrownia PV będzie krokiem w poprawieniu niekorzystnych statystyk.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *