Początkujący inwestorzy często zadają sobie pytanie o elementy składowe instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści wskazują, iż jest to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym częściom niezbędnym do działania fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym, domu, czy firmie. W każdym z tych miejsc instalacja PV będzie wyglądała podobnie, może się jedynie różnić liczbą paneli i mocą modułów.
Podstawowym elementem, bez którego nie może być mowy o produkcji energii elektrycznej są panele fotowoltaiczne. To właśnie ich zadaniem jest przetwarzanie promieniowania słonecznego na prąd wykorzystywany przez urządzenia w budynku. Moduły PV są ze sobą połączone szeregowo, wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnią się one w swojej budowie wykorzystanym przy produkcji materiałem. W przypadku monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych jest to monokryształ krzemu. Z kolei w przypadku drugiego typu jest to polikrystaliczny krzem. Sposób wytwarzania na bazie określonego materiału decyduje również o sprawności całej instalacji. Moduły monokrystaliczne cechują się najwyższą wydajność osiągają w okresie silnego nasłonecznienia. Natomiast panele polikrystaliczne sprawdzą się lepiej w warunkach zmiennej pogody i pojawiających się lokalnie zachmurzeniach.
Co lepiej sprawdzi się w polskich warunkach?
Nie ma wątpliwości, że właśnie ogniwa polikrystaliczne wyprodukują więcej energii elektrycznej ze względu na występowanie licznych zachmurzeń w ciągu roku. Moduły fotowoltaiczne mogą posiadać również określony liniowy spadek mocy. Zależy od niego liniowość w spadku mocy całej instalacji o zaledwie kilka procent, dzięki czemu instalacja zużyje się wolniej. Liniowy spadek mocy jest zarezerwowany dla ogniw wysokiej klasy. Warto o tym pamiętać już przy zakupie elementów składowych instalacji.
Inwerter – falownik
Niezbędnym elementem do działania instalacji fotowoltaicznej jest inwerter popularnie nazywany falownikiem. Działanie tego urządzenia można porównać do procesora w komputerze. To właśnie inwerter jest odpowiedzialny za zarządzanie naszą instalacją fotowoltaiczną. Głównym zadaniem falownika jest przetwarzanie napięcia stałego generowanego przez panele PV na prąd o zmiennym napięciu. Dzięki temu energię elektryczną można wykorzystywać do zasilenia wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdek elektrycznych. Inwerter na bieżąco monitoruje napięcie na panelach, co w praktyce niweluje wszelkiego rodzaju straty w produktywności. Najnowsze modele inwerterów pozwalają także kontrolować produkcję energii przez mikroinstalację fotowoltaiczną. Wystarczy jedynie skorzystać z aplikacji instalowanej na telefon. Przy zakupie warto wybrać inwerter wysokiej klasy. Pamiętajmy, że instalacja działa tak jak jej najsłabszy element. Niskiej klasy urządzenia działają krócej, skraca się ich produktywność, musimy też liczyć się z większą awaryjnością. Dowiedz się więcej o fotowoltaice: http://fotowoltaika-polska.pl
Inne elementy instalacji fotowoltaicznej
Wśród pozostałych i równie istotnych elementów instalacji PV znajdziemy m.in. przewody solarne. Ich wybór powinien być poprzedzony uwzględnieniem przekroju pod kątem mocy fotowoltaiki zamontowanej na dachu budynku. Tylko przewody stosowane przy instalacjach słonecznych sprawdzą się, gdyż są one odporne na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Warto także zadbać o właściwe zabezpieczenie całej instalacji przed występowaniem przepięć. Brak takich zabezpieczeń może prowadzić do poważnych uszkodzeń poszczególnych elementów. Równie ważnym elementem są zestawy montażowe. Jest to nic innego jak konstrukcja, do której przymocowane będą panele słoneczne. Tutaj także trzeba dobrać zestaw dostosowany do poszycia dachu tak, aby w razie porywistego wiatru nie doszło do zerwania modułów.