0 Comments

Inwestorzy zastanawiają się często nad tytułowym pytaniem. Wynika to z chęci uzyskania jak największej wydajności paneli słonecznych przez wiele lat. Odpowiedź na to pytanie może nam dać obecna opłacalność inwestycji na całym świecie. Wielkie farmy fotowoltaiczne byłyby nie lada ryzykiem dla finansujących je stron przy założeniu, że instalacja wytrzyma co najwyżej 15 lat. W praktyce instalacje fotowoltaiczne przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o cały system mogą służyć nam przez dziesięciolecia.

Fotowoltaika musi się zwracać, producenci zadbali więc o odpowiednio długi okres jej użytkowania. W porównaniu do tradycyjnych urządzeń takich jak pralki, lodówki, telewizory, czy smartfony, panele słoneczne są istnymi rekordzistami pod względem czasu działania. Wiele instalacji fotowoltaicznych na świecie osiąga skuteczną wydajność przez nawet 30 lat. Z czego wynika tak dobry wynik w zakresie sprawności modułów fotowoltaicznych przez wiele lat? Przede wszystkim z budowy urządzeń. Instalacja fotowoltaiczna nie posiada zbyt złożonych elementów, przez co nie występuje problem w postaci częstych awarii. Instalacja PV nie posiada także ruchomych części, które mogłyby być narażone na szkodliwe działanie wiatru, czy naprężeń. Jest to prosty system, który posiada zaledwie kilka elementów narażonych na uszkodzenia.

Możliwość uszkodzenia paneli słonecznych ograniczona do minimum

Jeżeli montaż fotowoltaiki został wykonany profesjonalnie to nie musimy obawiać się o możliwość uszkodzenia. Większość awarii wynika raczej z wyboru nieodpowiednio wykonanego pokrycia dachowego, niż z uszkodzenia samych modułów fotowoltaicznych. Wiele awarii wynika też z braku doświadczenia osób montujących, które decydują się na wykonanie instalacji we własnym zakresie. Specjaliści z firm oferujących fotowoltaikę odradzają prowadzenie inwestycji samemu. Wynika to z nieznajomości tematu i braku wiedzy praktycznej, co odbija się finalnie na użyteczności i trwałości modułów PV. Głównym elementem systemu fotowoltaiki, który zwykle zużywa się najszybciej jest inwerter. Jeśli chcemy, aby nasza instalacja pracowała skutecznie przez wiele lat, dobrze jest zainwestować w nieco droższy model. Przeciętna wydajność inwertera wynosi około 15 lat, jednak okres ten może się wydłużyć. Dobrej jakości inwerter jest niezbędny do przetwarzania energii ze słońca na energię elektryczną.

Fotowoltaika – instalacja na lata?

Należy dodać, iż wiele instalacji fotowoltaicznych wyprodukowanych w latach 80 do dziś spełnia swoje zadanie. Są to co prawda znacznie mniej wydajne systemy od tych produkowanych obecnie, jednak ukazują one stopień wytrzymałości modułów PV. Warto dodać, iż obecna technologia zwiększa nie tylko wydajność, ale też sprawność działania paneli słonecznych na wiele lat. Trzeba mieć jedynie świadomość, że panele bez względu an wybór producenta będą z czasem generowały mniejszą produktywność energii elektrycznej. Wynika to z naturalnego zużywania się elementów, spada więc ich sprawność. Jak bardzo? Otóż fotowoltaika w ciągu roku traci na wydajności niespełna 0,5%. Jeśli więc uwzględnimy te naturalne spadki to okaże się, że nasza instalacja fotowoltaiczna po dwudziestu latach nadal generuje sprawność na poziomie 85 – 90%.

Warunki pogodowe, a sprawność paneli słonecznych

Przy montażu fotowoltaiki trzeba uwzględnić zmienne warunki pogodowe. Utrzymujące się przez wiele dni opady deszczu, wysoka wilgoć powietrza oraz mróz mogą mieć wpływ na zużywanie się poszczególnych elementów w systemie. Jednak dobranie elementów markowych zapewnia zawsze bardzo małe straty w skuteczności działania fotowoltaiki. Tutaj również na przestrzeni lat możemy zaobserwować zaledwie półprocentowe spadki, co nie generuje dodatkowych kosztów lub nie powoduje nieopłacalności inwestycji. Podsumowując, fotowoltaika to inwestycja na kilkadziesiąt lat. Wynika to z niskiej złożoności całej instalacji PV, prostoty budowy, działania i technologii wykorzystywanej przy produkcji modułów. Jeśli wybierzemy profesjonalną firmę do montażu, zakupimy panele i peryferia dobrej jakości od sprawdzonego producenta to możemy liczyć na bezproblemowe działanie instalacji fotowoltaicznej przez wiele lat.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *