0 Comments

Docieplenie budynku mieszkalnego to jedno z zadań, które można zrealizować w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze”. Jego głównym celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań energetycznych w domach. Program zawdzięcza swoją popularność możliwościom, które uzyskują inwestorzy. Dofinansowanie lub dogodną pożyczkę możemy otrzymać m.in. na inwestycje z zakresu termomodernizacji budynków.

Pianka PUR do ocieplenia budynku oraz zadania objęte dotacją

Otrzymane środki możemy przeznaczyć na wymianę pieców oraz kotłów grzewczych w użytkowanych budynkach mieszkalnych. Dotacja może również posłużyć do wykonania termoizolacji budynku przy wykorzystaniu pianki poliuretanowej. Możemy także wymienić posiadaną stolarkę drzwiową i okienną wybierając modele o odpowiednich właściwościach termicznych określonych w regulaminie programu. Pozwala to na wykonanie szeregu inwestycji przy zachowaniu opłacalności ekonomicznej. Dogodną pożyczkę lub dofinansowanie możemy otrzymać na zadania takie jak:

  • montaż odnawialnych źródeł energii (np. fotowoltaika)
  • montaż centralnego ogrzewania
  • wymianę starego pieca i zakup nowego źródła ciepła
  • zakup wentylacji mechanicznej
  • wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, bram garażowych dla obiektów znajdujących się przy domach
  • docieplenie budynku (np. pianką PUR)

Dofinansowanie do ocieplenia budynku w praktyce

Kwota dofinansowanie jest uzależniona od miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w określonym gospodarstwie domowym. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest rozpoczęcie działań modernizacyjnych w czasie do 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Kto może skorzystać ze wsparcia rządowego w ramach programu „Czyste Powietrze”? Pomocą w formie dotacji i pożyczek objęte są osoby fizyczne będące właścicielami domu lub też jego współwłaścicielami. Środki można otrzymać również w przypadku nowo powstających budynków, na które otrzymano pozwolenie na budowę. Początkowo w ramach programu wsparciem objęte były istniejące już budynki mieszkalne. Zrealizowano szereg inwestycji w postaci wymiany starych urządzeń grzewczych opalanych węglem na bardziej nowoczesne i ekologiczne piece gazowe oraz elektryczne. Aktualnie możemy skorzystać z dofinansowania na inwestycje termomodernizacyjne w domach. W grę wchodzi więc szereg inwestycji w zakresie ocieplenia domu z utrzymaniem właściwej termiki w budynku.

Idealnym rozwiązaniem wydają się być izolacje natryskowe. Możemy sfinansować instalację fotowoltaiczną w domu, zakupić nową pompę ciepła. Możliwe jest też docieplenie domu przy użyciu pianki poliuretanowej. Pianka PUR zapewnia komfortowe warunki w trakcie letnich miesięcy oraz podczas mrozów. W lato izoluje ona nasz budynek przed napływem ciepła z zewnątrz i utrzymuje właściwą temperaturę wewnątrz budynku. Natomiast zimą otrzymujemy doskonałe ocieplenie, które w połączeniu z pompą ciepła i nową stolarką drzwiową, okienną zapewnia idealne warunki do mieszkania.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *