0 Comments

Inwestycje w fotowoltaikę na budynkach użyteczności publicznej to znak naszych czasów. Wiele małych, średnich i dużych firm decyduje się na montaż paneli słonecznych ze względu na oszczędności. Fotowoltaika generuje niemal darmową energię, co pozwala obniżyć rachunki za drożejącą energię elektryczną. Jednym z interesujących pomysłów jest instalacja PV wykonana na dachu śląskiego centrum handlowego.

Silesia City Center to jedna z największych galerii handlowych w województwie śląskim. Inwestorzy postanowili zamontować na dachu budynku instalację fotowoltaiczną. Można powiedzieć, że jest to pilotażowy projekt, ponieważ centrum jest pierwszym obiektem wyposażonym w instalację działającą w ramach OZE. Rosnące zużycie energii przez systemy wentylacji mogą być odpowiedzią na zwiększoną liczbę inwestycji w panele słoneczne. Zainstalowany na dachu Silesia City Center system złożono ze 132 modułów fotowoltaicznych. Mimo, iż nie jest to duża instalacja, pozwoli ona na produkcję w skali roku 40 MWh elektrycznej. Umożliwi to zaspokojenie zapotrzebowania na energię w systemach klimatyzacji i wentylacji obiektu. Jak podają wstępne analizy, ograniczy to także emisję dwutlenku węgla do atmosfery w skali roku o 32,5 tony. Za finansowanie instalacji PV odpowiada spółka właścicielska. Blisko połowę udziałów w inwestycji posiada grupa Allianz.

Obiekt o nowoczesnej kubaturze został wyposażony również w inne proekologiczne rozwiązania. Przykładem jest tu stacja ładowania samochodów elektrycznych, parkingi dla rowerów oraz stacje dla rowerów miejskich. Zadbano też o udział w przestrzeni wokół budynku zielonych terenów. Jednym z pomysłów na jeszcze większą oszczędność jest wymiana lamp parkingowych w podziemiach budynku na bardziej energooszczędne oświetlenie ledowe.

Author

serwisy@gt-media.pl