0 Comments

Każdy inwestor szukający oszczędności rozważa zastosowanie nowoczesnych technologii w domu. Nie ma wątpliwości, że obecnie stawiane budynki możemy wyposażyć w szereg udogodnień. Niektóre z nich poprawiają komfort życia, inne z kolei obniżają rachunki. W tym artykule przyjrzymy się kampanii społecznej pod nazwą „Dom bez rachunków”. Wskazuje ona na szereg interesujących rozwiązań, które pozwalają na realne oszczędności.

Dom plus energetyczny z instalacją PV

Pojęcie to jest odpowiedzią na rosnące koszty energii. Dom plus energetyczny to budynek, który generuje większą ilość energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł niż jest w stanie zużyć. Mowa tu więc o instalacjach takich jak fotowoltaika. W praktyce więc rachunki opłacalne za ciepłą wodę, prąd, ogrzewanie domu mogą oscylować w granicy 20 zł za miesiąc użytkowania. Jest to kwota wynikająca z opłaty stałej tj. przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz systemu upustu. Panele słoneczne ułatwiają osiąganie wystarczającej ilości energii na pokrycie zapotrzebowania budynku. Polecanym przez kampanię społeczną „Dom bez rachunków” rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. W zasadzie mamy wybór spośród tech typów konstrukcji: dach jednospadowy, płaski, dwuspadowy. Każdy z nich będzie dobrym wyborem dla instalacji PV. Im więcej zaoszczędzimy na konstrukcji dachu, tym więcej środków pozostanie w budżecie na inwestycje w odnawialnej źródła energii.

Autorzy poradnika pokazują pewien ciekawy przykład. Wybór dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 będzie tańszy od czterospadowego o prawie 20 000 zł. Przekłada się to na oszczędność, środki możemy wykorzystać na montaż paneli słonecznych o łącznej mocy do nawet 4,5 kWp. Podobnie ma się kwestia zainstalowania pompy ciepła, która znacznie lepiej „zarządza” energią potrzebną do ogrzania budynku. Generuje ona w połączeniu z fotowoltaiką do nawet pięciu razy lepszą efektywność od tradycyjnego ogrzewania. Wybór pompy ciepła umożliwia także ograniczenie potrzebnego miejsca. Nie potrzebujemy miejsca na gromadzenie paliw stałych (drewna, węgla, pelletu). Nie ma też potrzeby montowania komina. Instalacja PV wraz z pompą ciepła wpływa korzystnie na środowisko. Nie ma dymu, nie musimy pamiętać o uzupełnianiu pieca.

Płaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie wodne

Jednym z rozwiązań ułatwiających prowadzenie domu bez rachunków jest płaszczyznowe ogrzewanie/chłodzenie wodne. Rozwiązanie to poprawia zdecydowanie komfort cieplny w budynku. W praktyce przy temperaturze w pomieszczeniach rzędu 20 stopni Celsjusza, komfort cieplny będzie zbliżony do tego poziomu generowanego przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników ustawionych na temperaturę 22 stopnie Celsjusza. To rozwiązanie przekłada się na zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie. System ten jest przystosowany także do skutecznego chłodzenia i możliwości przyłączenia do nieco inteligentych rozwiązań.

Rekuperatory – skuteczna wentylacja mechaniczna budynków

Odzysk ciepła, czyli zastosowania rekuperatorów zdecydowanie przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania budynków. Działanie rekuperatora jest dość proste. Nagrzane powietrze z pomieszczeń w domu jest częściowo transportowane do urządzenia i mieszane z nowym, świeżym powietrzem. Umożliwia to uzyskanie wymiany powietrza na czyste, przy jednoczesnym braku straty energii cieplnej i pozostawienie ciepłego powietrza wewnątrz budynku. Ta bezstratna technologia ułatwia kontrolę nad wentylacją domu. Dodatkowym atutem jest obniżenie kosztów ogrzewania do nawet 20% w stosunku do standardowych systemów grzewczych i wentylacyjnych. Dodatkowym atutem rekuperacji jest oczyszczenie powietrze, jego filtracja. Przekłada się to na ograniczenie możliwości powstawania pleśni.

Urządzenie dba o właściwą jakość powietrza, jego czystość i wilgotność. Podstawowym zaleceniem przy zastosowaniu wymienników ciepła jest budowa budynku o wysokiej szczelności. Dochodzą tu także kwestie izolacji termicznej, dom powinien spełniać standardy izolacyjne przynajmniej NF 40 (U i EPmin). W przypadku standardu NF 40 mówimy też o izolacji zgodnej ze współczynnikiem U dla okien. Powinien on wynosić dla szyb oraz ram wartość nie wyższą niż 0,80 W/(m2 K). Konieczne jest też zachowanie współczynnika przepuszczalności promieniowania okien na poziomie nie wyższym niż 50%. Należy wykluczyć wszelkiego rodzaju mostki cieplne przy montażu (montaż w strefie izolacji cieplnej). Dobrym wariantem przy wyższym budżecie jest zastosowanie okien potrójnie szklonych. Czytaj więcej o rekuperatorach.

Zalecenia budowlane dla domu bez rachunków

Już na etapie projektowania budynku dobrze jest wybrać dom na planie prostokąta. Dłuższy bok powinien znajdować się od strony południowej, co pozwala znacznie lepiej wykorzystać zyski ciepła w budynku. Z kolei pomieszczenia takie jak pralnia, garaż, łazienka, czy spiżarka dobrze jest umiejscowić na północnej stronie domu. Zamiłowanie do posiadania balkonu lub tarasu jako fragmentu budynku warto odłożyć na bok. Generują one niepotrzebne straty cieplne.

Author

serwisy@gt-media.pl