0 Comments

Energa Wytwarzanie oficjalnie zmienia nazwę na Energa OZE. Nie jest to z pewnością przypadkowy zabieg, lecz ukierunkowane działanie zmierzające do dostosowania działań firmy do panujących na całym świecie trendów. Państwowy koncern energetyczny jasno pokazuje swoim działaniem, iż coraz większy udział w rynku energii będą miały inwestycje w fotowoltaikę oraz inne „zielone źródła energii”.

Zmiana nazwy jest także odpowiedzią na zmiany, które poczyniono w ostatnich latach. Udział OZE w miksie produkcyjnym energii jest niewątpliwie zauważalny. W komunikacie prasowym mogliśmy przeczytać, iż nowa nazwa jest związana nie tylko z koniecznością. Produkcja energii ze słońca, wiatru i wody stała się w ostatnim czasie dochodowym interesem. Zgodnie z założeniami przyjęto nazwą Energa OZE SA. Nazwa ta zastąpiła dotychczasową Energa Wytwarzanie SA. Zmiana nazwy generuje także szereg działań, które są ukierunkowane na realizację zadań inwestycyjnych w „zieloną energię”. Koncern chce sprostać wymaganiom rynkowym związanym z ochroną środowiska oraz interesami inwestorów. Działania mają przełożyć się na skuteczne prowadzenie działalności firmy w sektorze nowoczesnych technologii produkcyjnych. Ponadto planowane jest tworzenie miejsc pracy, dostosowanych do panujących trendów. Władze spółki Energa OZE wskazują także na dostosowanie się do panujących na świecie trendów w energetyce i polityki rządu.

Inwestycje Energa OZE w fotowoltaikę, farmy wiatrowe, elektrownie wodne

Spółka większości osób kojarzy się z wykorzystywaniem węgla do produkcji energii. Jednak sektor energetyczny w kraju zmienił się w zdecydowany sposób w ostatnich latach. Wystarczy spojrzeć na osiągnięcia w tym zakresie, aby lepiej zrozumieć istotę nadania nowej nazwy spółce. Aktualnie blisko 30% miksu produkcyjnego pochodzi ze źródeł odnawialnych. Wszystkie posiadane źródła ekologicznego wytwarzania energii generują moc na poziomie 444 MW. Wciąż największy udział zapewnia elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW. Uzupełnieniem inwestycji jest kilkadziesiąt hydroelektrowni. Wśród źródeł produkcji znajdziemy też kilka ważnych z punktu widzenia energetyki farm wiatrowych. Spółka jest w posiadaniu elektrowni Karościno (51 MW), Bystra (24 MW), Myślino (20 MW) oraz Parsówek (2 MW). Jeżeli chodzi o farmy fotowoltaiczne to spółka Energa OZE jest właścicielem jeden z największych instalacji w kraju. Chodzi o elektrownię słoneczną Czernikowo we wsi Wygoda o mocy 3,77 MW. Kolejna farma położona jest w Gdańsku i generuje moc rzędu 1,63 MW.

Przyszłość spółki w farmach słonecznych oraz innych źródłach energii

Stosunkowo niewielki udział elektrowni fotowoltaicznych i rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii pozwala stwierdzić, iż będą one w przyszłości sektorem decydującym o dalszym rozwoju spółki. Energa OZE realizuje aktualnie szereg inwestycji ukierunkowanych na produkcję „zielonej energii”. Jedną z większych inwestycji jest stworzenie największego w kraju magazynu bateryjnego energii w pobliżu farmy wiatrowej Bystra. Magazyn ma zapewnić pojemność rzędu 27 MWh oraz moc docelową na poziomie 6 MW. Ponadto na bieżąco realizowane są inwestycje z zakresu energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.

Author

serwisy@gt-media.pl