W Europie znajdziemy państwa, które posiadają stosunkowo niedużą ilość gruntów, które można przeznaczyć pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Przykładem takiego kraju jest Holandia, gdzie dość wysokie ceny dzierżawy oraz niewielka liczba podaż gruntów generuje problemy związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

Inwestorzy realizujący swoje pomysły w Holandii starają się szukać wszelkich możliwych rozwiązań z tej trudnej sytuacji. Brane są pod uwagę instalacje nietypowe, zlokalizowane na zbiornikach wodnych oraz morzu. W ten sposób znaleziono swojego rodzaju rozwiązanie dla zbyt małej ilości gruntów, które można by przeznaczyć pod montaż fotowoltaiki. Wyjścia z sytuacji szukają wszyscy inwestorzy działający na tym terenie. Przykładem są działania dewelopera GroenLeven, który postawił na panele fotowoltaiczne w formie pływających elektrowni. Fotowoltaika na morzu przyjęła w Holandii na dobre, podobne projekty już niebawem rozpocznie Sun Projects oraz Dromec. Tego typu instalacje mają generować moc na poziomie 22,6 MW. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to będzie to największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna na wodzie. Instalacje będą rozmieszczone na specjalnych stelażach (trackerach) zmieniających kierunek wraz z ruchem słońca.

Inwestycje w panele PV na lądzie

Inwestorzy działający na terenie Holandii (PowerField oraz Solarcentury) stawiają na elektrownie słoneczne na gruntach. Tutaj zdecydowano się na potężną farmę generującą moc 110 MW, która będzie złożona z blisko 350 000 modułów PV. W ciągu roku ma ona wyprodukować aż 104 GWh energii elektrycznej. Co ciekawe, inwestycja jest prowadzona na bardzo cennych dla miejscowej społeczności terenach. Pomysłodawcy projektu zdecydowali się na porozumienie, które będzie korzystne dla obu stron. Inwestycja o takich rozmiarach według mieszkańców zabierałaby znaczną ilość potrzebnych gruntów. Inwestorzy zaproponowali budowę elektrowni fotowoltaicznej i położenie obok niej terenów pod plantację borówek. Ma ona zapewnić nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności. Według zapewnień będzie to 24 hektarowa plantacja, która pozwoli na zbiór 180 000 kilogramów borówek rocznie. Jak pokazują dane rządowej agencji statystycznej CBS, w zeszłym roku na terenie Holandii działały farmy PV o całkowitej mocy 1,5 GW. Sam potencjał krajowej fotowoltaiki oscyluje na poziomie 4,41 GW.

Author

serwisy@gt-media.pl