Domy zasilanie przez fotowoltaikę cechują się doskonałymi parametrami w zakresie oszczędności energetycznej. A co gdyby jeszcze bardziej zwiększyć uzyski i wygodę w nowoczesnych budynkach mieszkalnych? Z takim zadaniem zmierzymy się w artykule, gdzie poruszmy bardzo ważny aspekt dotyczący wymiany powietrza w budynku. Oszczędność energii w budynkach przejawia się niemal w każdym projekcie. Znajdziemy tam rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów XXI wieku: szczelna stolarka okienna, drzwiowa, izolacja na ścianach zewnętrznych i wewnątrz. To wszystko sprawia jednak, że wentylacja grawitacyjna ma utrudnione zadanie.

Wentylacja grawitacyjna to przeżytek?

Tak zdają się mówić praktyczne doświadczenia klientów, którzy zmagają się z wilgocią w domu. Tradycyjna wentylacja działa na zasadzie powstających różnić w ciśnieniu w przewodach wentylacyjnych. Niestety wysoka szczelność i termoizolacja budynku sprawiają, że skuteczny proces pozbywania się „zużytego” powietrza często nie przebiega prawidłowo. Niska efektywność wynika także z konieczności zachowania odpowiednich warunków na zewnątrz i wewnątrz. Na taki stan rzeczy właściciel budynku ma bardzo ograniczony wpływ. W trakcie srogiej zimy może dochodzić także do sytuacji, kiedy zachodzi odwrócenie zjawiska i zamiast pozbywania się powietrza z wnętrza budynku, wraca ono z powrotem do pomieszczeń. Jeżeli taki stan się utrzymuje, a rozszczelnianie okien, montaż nawiewników niewiele daje to możemy mieć poważny problem z wilgocią, a nawet grzybem na ścianach. Ponadto wentylacja grawitacyjna rodzi problem w postaci strat ciepła. Może to w ciągu roku generować kilkudziesięcioprocentowy wzrost rachunków za energię cieplną.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Rozwiązaniem bolączek niedoskonałej wentylacji grawitacyjnej wydaje się być wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Taka instalacja zapewnia nawiewanie do wnętrza budynku świeżego powietrza i równoczesne mieszanie go z już raz ogrzanym ciepłem z wewnątrz. Cały proces podlega też wstępnej filtracji, a więc z obecnego w pomieszczeniach powietrza pozbywamy się szkodliwych alergenów. Skuteczne działanie instalacji tego typu pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury przy jednoczesnym braku strat energii z budynku. Powietrza nie trzeba dodatkowo dogrzewać, co ma miejsce przy wentylacji grawitacyjnej. Równie istotnym czynnikiem mającym wpływ na samopoczucie domowników jest poziom wilgoci. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli wentylacji z rekuperacją, które nie posiadają umiejętności odzyskiwania wilgoci. Ten czynnik możemy jednak uwzględnić w trakcie zakupów i wybrać model wyposażony w funkcję transportu wilgoci ze strumienia powietrza usuwanego. Dopytajmy firmę oferującą systemy wentylacji o wymiennik obrotowy, periodyczny lub entalpiczny.

Wskaźnik odzyskiwania ciepła przez instalację z rekuperacją
Należy wiedzieć, iż nowoczesny systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorami umożliwiają regulowanie intensywności wentylacji zgodnie z potrzebami użytkowników. Oceną efektywności energetycznej dla urządzeń zajmuje się Rozporządzenie KE1253/14, które dotyczy instalacji wentylacyjnych montowanych w obiektach mieszkalnych. Same rekuperatory nie należą do zbyt wymagających urządzeń pod kątem zużycia energii elektrycznej. Najłatwiejszym sposobem wyboru wentylacji mechanicznej jest zwrócenie uwagi na klasę energetyczną urządzenia. Wybierajmy modele oznaczone symbolami A/A+. Z kolei dokumentacja techniczna urządzeń omawia najważniejsze parametry dotyczące efektywności energetycznej tj. zużycia energii w stosunku do strumienia powietrza, czy sprawność wymiennika. O skutecznym działaniu wentylacji z rekuperatorem świadczą także poboczne aspekty m.in. profesjonalny montaż oraz regulacja instalacji, właściwy projekt lokalizacji sieci przewodów wentylacyjnych ograniczających opór dla przepływającego powietrza, wydajność dostosowana do potrzeb budynku (wyklucza się niedoszacowanie/przeszacowanie instalacji), zastosowanie właściwej izolacji dla całego budynku. Zobacz także: wentylacja mechaniczna Warszawa.

Author

serwisy@gt-media.pl

One thought on “Wentylacja mechaniczna w domu wyposażonym w fotowoltaikę.

Comments are closed.