0 Comments

Nowoczesne technologie produkcji paneli fotowoltaicznych zapewniają coraz wyższą skuteczność działania. Niestety nawet najlepsze moduły PV z biegiem lat tracą swoją wydajność. Obecnie nie ma możliwości zahamowania tego procesu, jednak można go skutecznie spowolnić. Jak to zrobić? Otóż wystarczy wybierać moduły fotowoltaiczne wysokiej jakości. W ten sposób ograniczamy obniżenie sprawności paneli z biegiem czasu.

Co wpływa na obniżenie produktywności modułów fotowoltaicznych?

Przyczyn jest wiele, jedną z nich jest naturalne zużycie elementów. Wpływ na skuteczne działanie fotowoltaiki mają wahania temperatur. Panele słoneczne są co prawda przystosowane do skutecznej produkcji energii elektrycznej w każdych warunkach, niemniej skoki temperatur odciskają swój ślad na spadku mocy. Wysokie temperatury wraz z promieniowaniem UV wpływają bezpośrednio na powłokę antyrefleksyjną. Jest ona odpowiedzialna za absorpcję promieniowania słonecznego przez moduły. Skoki temperatur bezpośrednio wpływają na żywotność paneli. Powstające na powierzchni niewielkie uszkodzenia tworzą newralgiczne punkty, przez które mogą dostawać się zanieczyszczenia. Podobnie ma się sprawa oporności ogniw fotowoltaicznych. Podobne działanie ma również wzrost rezystencji. Zjawisko to występuje w przypadku korodowania elementów w instalacji, co jest spowodowane występowaniem wilgoci w miesiącach jesienno-zimowych.

Podobną sytuację mamy w przypadku występowania zwarć między komórkami modułów. Sprawność instalacji fotowoltaicznej obniżają także pęknięcia w strukturze ogniw. Pojawiają się one w wyniku naturalnych sił występujących w przyrodzie. Spękania są wynikiem naprężeń występujących w trakcie upałów oraz mrozu, ale też uszkodzeń wynikających z transportu, czy montażu. Przerwy w obwodzie paneli słonecznych mogą być spowodowane ciągłym narażeniem instalacji na różnice temperatur w połączeniu z silnym wiatrem. Skuteczność paneli może być obniżona już na etapie produkcji. Nie zawsze możliwe jest skuteczne sprawdzenie modułów, szczególnie jeśli mówimy o tych tańszej klasy. Wówczas instalacja PV narażona jest na szybsze zużywanie elementów w wyniku czynników pogodowych. Sprawność modułów obniżają również tzw. hot spoty. Są to strefy posiadające uszkodzenia w postaci spękań oraz zacienień.

Ograniczajmy spadki wybierając markową fotowoltaikę

Podsumowując, fotowoltaika jest narażona na działanie sił, na które najczęściej nie mamy wpływu. Jedyne co możemy zrobić we własnym zakresie to zakup modułów PV wysokiej klasy, gdzie spadki produktywności będą możliwie niskie. Nie ma jednak wątpliwości, że panele słoneczne będą z wiekiem zużywać się w sposób naturalny. Naszym zadaniem jest więc ograniczenie tego procesu do minimum, aby postępował on jak najwolniej. Zawsze najlepszym wyborem będzie fotowoltaika wysokiej jakości o liniowej charakterystyce. Wtedy spadki z biegiem lat będą naprawdę niewielkie i instalacja posłuży nam przez kilkanaście, a być może nawet kilkadziesiąt lat. Przeczytaj artykuł dotyczący obniżenia wydajności fotowoltaiki.

Author

serwisy@gt-media.pl