0 Comments

Instalacje fotowoltaiczne nie należą do łatwopalnych konstrukcji. Na tym moglibyśmy zakończyć dywagację nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym paneli słonecznych. Należy jednak pamiętać, że instalacje tego typu składają się z kilku elementów, które w razie niefachowego montażu mogą być narażone na groźny pożar.

Nieprofesjonalny montaż paneli słonecznych

Przykładem pilotażowego projektu, który jak wiemy zawsze cechuje się wyższym ryzykiem pojawienia się ognia są najnowsze moduły fotowoltaiczne Tesli. Początkowe problemy z fotowoltaiką sygnowaną marką Tesla wynikały z opóźnień w fabrykach wytwarzających solarne dachówki. Jest to najnowszy, można powiedzieć pilotażowy projekt koncernu. Początkowo instalacje fotowoltaiczne tego typu zostały zamontowane na dachach sklepów należących do amerykańskiej sieci Walmart. W krótkim czasie zarząd sieci sklepów złożył do sądu w Nowym Jorku pozew przeciwko Tesli. W dokumencie oskarżono Teslę o wykonanie wadliwej instalacji oraz późniejszy serwis instalacji PV. Według wyjaśnień zawartych w pozwie, to właśnie źle wykonany montaż miał wpływ na szereg pożarów na dachach sklepów. Jak się okazuje przypadek opisywany przez Walmart nie był jednostkowy. Do zapalenia się fotowoltaiki na dachu doszło w przypadku siedmiu sklepów należących do sieci.

Poważne straty sieci handlowej Walmart

Właściciele sieci sklepów Walmart ponieśli w ten sposób straty, gdyż sklepy musiano zamknąć na kilka dni. W dalszej części pozwu możemy przeczytać oskarżenia skierowane w stronę Tesli o szeregu zaniedbań, także tych związanych ze stosowanymi standardami w trakcie montażu oraz obsługi instalacji PV, a także niewypełnienie warunków zawartych w umowach. Ponadto za obsługę serwisową odpowiedzialni mieli być pracownicy Tesli, którzy nie posiadali niezbędnych szkoleń w tym zakresie. We wniosku skierowanym do sądu znalazło się także żądanie likwidacji instalacji fotowoltaicznych z dachów 240 budynków należących do Walmart. Ponadto firma będzie ubiegać się o odszkodowanie.

Sieć Walmart od kilku lat aktywnie uczestniczy w rynku światowej fotowoltaiki. Już cztery lata temu sklepy zostały wyposażone w instalacje generujące moc całkowitą na poziomie 142 MW. Sieć sklepów wykorzystywała także 6 magazynów energii o pojemności 400 kWh oraz mocy 200 kWh. Wszystko to pozwalało w pełni wykorzystać nadwyżki produkowanej z fotowoltaiki energii. Panele słoneczne generowały energię elektryczną wystarczającą do bieżącej obsługi urządzeń w sklepach.

Podsumowując, należy pamiętać o właściwym doborze firmy montującej instalacje fotowoltaiczne oraz wcześniejsze sprawdzenie, czy serwisanci mają stosowne wykształcenie do prowadzenia działań naprawczych. Panele słoneczne zamontowane razem z innym urządzeniami (falownik, przewody elektryczne) w sposób niefachowy, mogą doprowadzić do groźnego w skutkach pożaru. Z kolei instalacja PV wykonana profesjonalnie w żadnym stopniu nie zagraża pojawieniem się ognia. Czytaj także: http://activ-elektryka.pl/

Author

serwisy@gt-media.pl