0 Comments

Dziś (29.07) upływa termin na złożenie oświadczeń, które pozwolą mikroprzedsiębiorcom oraz małym firmom na utrzymanie cen prądu w drugiej połowie 2019 r. Z tej możliwości miało skorzystać blisko 2 miliony firm, jednak zainteresowanie jest znacznie niższe. Według przewidywań ekspertów z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta zaledwie połowa uprawnionych.

Automatyczne zamrożenie cen na poziomie z ubiegłego roku dotyczy wyłącznie prywatnych odbiorców. Ustawa utrzymująca ceny ubiegłoroczne pozwala mikro i małym przedsiębiorcom na złożenie do dostawcy energii oświadczenia. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie rządowej dotacji do rachunków w drugiej połowie tego roku. W praktyce więc jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Firmy, które nie złożyły takiego dokumentu muszą liczyć się z podwyżkami w drugim półroczu o około 30 do 40%. Ustawodawcy zdecydowali o 28 – dniowym terminie na złożenie stosownego doświadczenia.

Termin ten upływa dzisiaj (29.07), jednak dane wskazują na niską liczbę podmiotów składających wnioski. Dotychczas o wsparcie starało się zaledwie kilka procent firm. Jeden ze sprzedawców energii wskazał na zadziwiające dane. Liczba uprawnionych w podanym regionie wynosi około 400 000. Wnioski złożyło dotychczas 30 000 podmiotów, więc jest to zaledwie ułamek wszystkich firm. Według przewidywań dostawcy energii, ogólna liczba przedsiębiorstw, które złożyły wniosek o „zamrożenie” cen energii może wynieść zaledwie 30%.

Ostatni dzień składania wniosków utrzymujących ceny prądu

Podany powyżej przykład nie jest jednostkowy i dotyczy wielu krajowych dostawców. Tam sytuacja wygląda bardzo podobnie i dane nie wskazują na wyższy odsetek przyjmowanych wniosków. Nadzieją jest ostatni dzień, kiedy to najwięcej przedsiębiorców decyduje się na stanie w długiej kolejce uprawionych osób. Specjaliści branżowi nie przewidują jednak wielkiego wzrostu dotychczasowych wyników. Wynika to z konieczności złożenia dokumentu na papierze, a dodatkowo musi to zrobić właściciel firmy. Trzeba również zaznaczyć, że data 29.07 to ostatni termin na złożenie wniosków.

Dostawcy energii tacy jak PGE, czy Tauron wskazują na fakt, iż wykluczone jest składanie wniosków przez pocztę. W chwili obecnej nie ma na to czasu, dokumenty muszą trafić w ręce pracowników już teraz. Niektórzy dostawcy energii elektrycznej wskazują na honorowanie daty stempla pocztowego. Warto więc upewnić się, czy aby na pewno zdążymy ze złożeniem dokumentów. Problemem wciąż jest rozpatrywanie ustawy prądowej przez przedsiębiorców. Obecny kłopot w jej zrozumieniu mają nie tylko małe firmy, lecz także prezydenci miast. Zobacz również: Ostatnie dni na zamrożenie cen energii elektrycznej.

Author

serwisy@gt-media.pl