0 Comments

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w Warszawie. Stolica Polski w ostatnim czasie odnotowuje przyrost liczby inwestorów stawiających na mikroinstalacje PV w swoich domach. Według jednego z operatorów sieci mieszkańcy stolicy stawiają przede wszystkim na źródła OZE produkujące energię ze słońca.

Drugi kwartał tego roku przyniósł łącznie 193 przyłączeń dla instalacji fotowoltaicznych. W sumie wszystkie systemy generują moc na poziomie 1,32 MW. Zainteresowanie panelami słonecznymi jest naprawdę wysokie, gdyż to już kolejny kwartał, w którym to właśnie one wybierane są do montażu najczęściej. W pierwszym kwartale bieżącego roku podłączono do sieci 97 mikroinstalacji słonecznych o mocy całkowitej na poziomie 0,617 MW. Jeśli dodamy do siebie dane z całego półrocza to okaże się, że w Warszawie przyłączono razem 290 systemów PV o mocy całkowitej prawie 2 MW. Już ubiegły rok wskazywał, że będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą inwestycji w „zieloną energię”.

W zeszłym roku ten sam operator podłączył do sieci 176 instalacji o łącznej mocy 1,037 MW. Rekordowy pod względem ilości fotowoltaiki w stolicy była jednak druga połowa zeszłego roku. Odnotowano wtedy 326 instalacji o całkowitej mocy ponad 2,2 MW. Operator podaje dane, w których wyłania się interesująca tendencja. Warszawiacy wybierają niemal wyłącznie fotowoltaikę spośród istniejących źródeł energii odnawialnej.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne w 2019 roku

Jak podaje warszawski operator, łączna liczba instalacji fotowoltaicznych na koniec półrocza 2019 wyniosła 846. Generują one wspólnie moc ponad 5 MW. Władze stolicy wspierają w ostatnich latach wszystkie działania zmierzające do zakupu i montażu przez mieszkańców modułów fotowoltaicznych. Podmioty nienależące do sektora finansów publicznych mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 30% poniesionych realnych kosztów instalacji OZE. Górny limit dotacji na zakup oraz montaż modułów słonecznych ustalono na 15 000 zł dla osób fizycznych, także tych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorstw, osób prawnych jest to już kwota 40 000 zł. Wyjątkiem są tu osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. Obie kwoty są maksymalnymi stawkami, które można przyznać w ramach dotacji.

Aby lepiej zobrazować sytuację na rynku warszawskiej fotowoltaiki warto porównać przyrost liczby instalacji OZE. Z danych z pierwszych trzech miesięcy tego roku wynika, że przyznano niemal 1700 dotacji na przydomowe instalacje „zielonej energii”. To jednak nie koniec, gdyż już teraz władze stolicy informują o możliwości zwiększenia dofinansowania dla osób chcących zamontować instalację zgodną z polityką OZE. Tylko w zeszłym roku z budżetu Warszawy przekazano na ten cel prawie 9,5 mln zł. Według danych prezentowanych przez magistrat stolicy, w ubiegłym roku złożona liczba wniosków o pomoc finansową opiewała na kwotę 28,1 mln zł.

Przyszłość fotowoltaiki w stolicy

Jak informowaliśmy w jednym z naszych artykułów, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział kolejne formy wsparcia dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Ma to pozwolić na zmniejszenie rachunków za prąd w domach mieszkańców. Z kolei miasto zyska w ten sposób większy poziom bezpieczeństwa energetycznego. Czytaj więcej: fotowoltaika w Warszawie.

Author

serwisy@gt-media.pl