0 Comments

To historyczny rekord składanych w warszawskim ratuszu wniosków o dofinansowanie. Mieszkańcy wybierają coraz chętniej alternatywne źródła energii, zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej, jak i wymianę pieców. Tylko od początku bieżącego roku urzędnicy odebrali 1694 wnioski na łączną kwotę dotacji wynoszącą prawie 16,7 mln zł!

Realizowany w Warszawie przez 6 lat program jeszcze nigdy nie cieszył się tak dużą popularnością. Dotychczas wsparcie otrzymało w sumie ponad 5200 inwestycji realizowanych w domach, samorządach oraz przedsiębiorstwach. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie wniosku nie musi oznaczać realizacji inwestycji. Niemniej zdecydowana większość składanych dokumentów otrzymuje pozytywną decyzję i realizuje przemyślany projekt w ramach OZE. Nie mamy co prawda dostępu do oficjalnych danych liczbowych Wydziału Ochrony Środowiska, ratusz wskazuje jednak na duże zainteresowanie fotowoltaiką. Według wydziału, najwięcej złożonych wniosków dotyczy montażu paneli słonecznych na dachach budynków. Niedawno informowaliśmy o nowych pomysłach prezydenta Rafała Trzaskowskiego na rozwój instalacji fotowoltaicznych w Warszawie.

Ile dofinansowania dla paneli słonecznych, wymiany pieca?

Zgodnie z prowadzonym przez ratusz w Warszawie projektem, dofinansowanie obejmuje 30% kosztów poczynionej przez prosumentów inwestycji. Kwota ta jednak nie może przekroczyć 15 000 zł. To pokazuje naprawdę korzystne warunki, gdyż montaż instalacji w domach jednorodzinnych nie przekracza zwykle kwoty 30 000 zł. Dotacja urzędu pokrywa więc sporą część poniesionych kosztów. Jeszcze lepsza sytuacja dotyczy wymiany instalacji ogrzewającej domy jednorodzinne. Tutaj mieszkaniec może liczyć na wsparcie do 40 000 zł dla instalacji nieprzyłączonych do sieci ciepłowniczej.

Zwrot inwestycji w instalację PV w ciągu kilku lat?

Warszawa jest dobrym przykładem dla osób rozważających zakup i montaż fotowoltaiki w domu. Osoby korzystające z paneli słonecznych w stolicy mogą liczyć na zwrot całej inwestycji na przestrzeni 6 do 7 lat. Ten czas może się jeszcze skrócić dzięki uldze podatkowej obowiązującej od początku roku. Osoby rozważające inwestycję powinny zwrócić uwagę na iluzorycznie wysoki koszt instalacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę montaż fotowoltaiki, szybko okaże się, że rata podjętego na ten cel kredytu spłaca się niejako sama. Wynika to z regularnej produkcji darmowego prądu i niskiej racie, którą spłacamy oszczędzając jednocześnie na kosztach prądu pozyskiwanego z tradycyjnej elektrowni.

Można powiedzieć, że panele słoneczne przez cały okres zwrotu inwestycji pracują na siebie. Prognozy dotyczące cen energii elektrycznej na najbliższe lata pozwalają stwierdzić, iż wybierając fotowoltaikę już teraz zaoszczędzimy w przyszłości znacznie więcej pieniędzy. Po zakończeniu okresu spłaty instalacji PV, system pozyskujący „zieloną energię” będzie pozyskiwał w pełni darmowy prąd. Dobrej jakości panele słoneczne mogą produkować energię w sposób efektywny przez ponad 25 lat. Okres spłaty całej inwestycji jest więc promilem w stosunku do czasu użytkowania paneli słonecznych i darmowego prądu.

Instalacje fotowoltaiczne – zabezpieczenie energetyczne Warszawy

Zwiększone zainteresowanie instalacjami słonecznymi wynika również ze względów bezpieczeństwa. Każdego roku obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie dużych miast w energię elektryczną podczas trwających tygodniami fal upałów. W takiej sytuacji konieczny jest import energii z zagranicy, jednak Polska ma wszelkie predyspozycje do produkcji własnej. Wystarczy spojrzeć na upalne dni, w czasie których zapotrzebowanie stolicy w prąd rośnie o blisko 1/3. Zabezpieczenie energetyczne kraju staje się więc wyzwaniem dla wszystkich. Szacunki Instytutu Energetyki Odnawialnej wskazują na moc systemów bliską 700 MW i ta liczba będzie stale rosła. Mogą ku temu służyć rządowe programy np. Energia Plus.

Author

serwisy@gt-media.pl