0 Comments

Aukcje odnawialnych źródeł energii na całym świecie pokazują, iż energia pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej może być naprawdę tania. Na przestrzeni ostatnich miesięcy obserwujemy wiele rekordowych stawek. W ostatnich dniach rozstrzygnięto aukcję w Brazylii, gdzie padła dotychczas najniższa cena za energię pochodzącą z farm słonecznych.

W ramach aukcji uzyskano gwarancję sprzedaży energii dla inwestorów działających w ramach odnawialnych źródeł energii. Całkowita moc projektów w ramach „zielonej energii” wynosi ponad 401 MW. Zgodnie z założeniami ma to umożliwić utworzenie kolejnych inwestycji wartych ponad 492 mln dolarów. Rekordowo niskie ceny są głównie zasługą działania fotowoltaiki, która objęła blisko połowę sektora „darmowej energii”. Sporządzone na okres 20 lat umowy potwierdzają korzystne wyniki. Średnia cena wynosi zaledwie 17,5 dolarów za MWh, z kolei najniższa niespełna 16,95 dolarów/MWh. Tak dobre wyniki są możliwe poprzez nieustanny rozwój Brazylii w sektorze farm słonecznych i wiatrowych.

W praktyce inwestorzy na ostatniej aukcji energii sprzedali zaledwie 1/3 całej wytwarzanej energii, reszta będzie sprzedana na rynku. Jak wskazuje brazylijskie ministerstwo energii, niemal wszyscy inwestorzy działający w sektorze OZE decydują się na wolnorynkową działalność podpisując kontrakty bezpośrednio z podmiotami odbierającymi energię. Korzystają oni sporadycznie z gwarancji rządu na sprzedaż energii.

Wszystkie rynki ukierunkowane na tanią energię z OZE

Energia pozyskiwana z OZE notuje bardzo zbliżone wyniki także na innych rynkach. Przykładem może być aukcja sprzed dwóch lat, gdzie w Meksyku odnotowano propozycję koncernu energetycznego Enel z Włoch w kwocie 17,7 dolarów za MWh dla własnych farm wiatrowych. Energia słoneczna z kolei odnotowała najniższą cenę w ofercie konsorcjum Trina Solar i Mitsui (19,7 dolarów za MWh). Doskonałe wyniki sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW odnotowały także aukcji w Arabii Saudyjskiej. Gigant ACWA Power zaoferował cenę 23,6 dolarów za MWh. Rekordy w cenie energii pozyskiwanej z OZE zauważamy również w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam wieloletnie kontrakty operatorów przy umowach na wiele lat osiągają ceny rzędu +/- 20 dolarów za MWh. Tempa nie zwalniają także Indie. Koncern energetyczny z Finlandii zaoferował ofertę sprzedaży prądu słonecznego po cenie blisko 35 dolarów za MWh.

Author

serwisy@gt-media.pl