0 Comments

Zgodnie z przewidywaniami nowelizacja ustawy o OZE została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oznacza to, że już niebawem zmiany w odnawialnych źródłach energii zaczną obowiązywać. Dokument zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, następnie zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od momentu ich ogłoszenia.

Ekspresowe procedowanie ustawy OZE

Nowelizacja ustawy przeszła przez sejmową salę w ekspresowym tempie. Posłom na przyjęcie uchwały wystarczyło zaledwie 2 dni, w trakcie których przyjęto zaledwie kilka niedużych poprawek. Jedną z ważnych poprawek jest zmiana w systemie taryfy FiP dla elektrowni wodnych. Zdecydowano się objąć systemem taryf elektrownie wodne o mocy do 2,5 MW. Tym samym zwiększono obowiązujący próg mocy z 1 MW do 2,5 MW. Identyczna sytuacja miała miejsce w przypadku biogazowni. Tutaj również zwiększono próg do 2,5 MW. Posłowie podczas głosowania byli niemal jednogłośni, za głosowało 413 posłów, jeden się wstrzymał, a czterech wstrzymało się od głosu. Procedowanie wyglądało podobnie w przypadku Senatu. Tutaj za przyjęciem ustawy opowiedziało się 82 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu, głosów przeciwnych nie odnotowano.

Oddech dla inwestorów oczekujących na przygotowanie aukcji

Inwestorzy z pewnością odetchnęli z ulgą dzięki szybkiemu procedowaniu nowelizacji ustawy o OZE. Jest to ważny krok, który umożliwia Urzędowi Regulacji Energetyki przygotowanie aukcji jeszcze w tym roku. Zmiany dotyczą przede wszystkim sektora zajmującego się elektrowniami fotowoltaicznymi i farmami wiatrowymi. Tegoroczne aukcje mają zagwarantować sprzedaż energii inwestorom stawiającym na zieloną energię. Aukcje obejmą instalacje o mocy całkowitej blisko 3,4 GW. Rynek mocy podzielono na dwa ważne dla sektora energetycznego zadania: budowę elektrowni wiatrowych (2 GW) oraz farmy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW (0,7 GW). Jedną z istotnych zmian w ustawie o OZE jest wydłużenie czasu niezbędnego na uruchomienie sprzedaży energii z farm. Wszyscy zwycięzcy wyłonieni w ramach tegorocznej aukcji uzyskają 15-letnią gwarancję na sprzedaż energii po zaoferowanej cenie uwzględniającej aktualną inflację.

Ogólny termin na rozpoczęcie sprzedaży energii wydłużono z dotychczasowych 36 miesięcy do 42 miesięcy. Jeśli zaś chodzi o rozpoczęcie sprzedaży energii z fotowoltaiki w ramach aukcji to czas wydłużono z dotychczasowych 18 miesięcy do 24 miesięcy. Inne terminy dotyczą także farm wiatrowych położonych na lądzie, tutaj termin sprzedaży wydłużono do 33 miesięcy z obecnych 24 miesięcy. Wśród istotnych zapisów w nowelizacji ustawy o OZE warto wspomnieć o wydłużeniu funkcjonujących umów przyłączeniowych. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie wytwarzania energii z instalacji, które otrzymały gwarantowaną pomoc w tegorocznych aukcjach. Ze zmian ucieszą się z pewnością inwestujący w farmy wiatrowe. Wydłużenie okresu obowiązywania umów na przyłączenie do sieci umożliwi realizację reszty projektów, którym nie udało się zagwarantować realizacji poprzez dotychczasową ustawę odległościową z 2016 roku.

Przedsiębiorcy w gronie prosumentów

Największą zmianą w nowelizacji ustawy o OZE jest prawdopodobnie rozszerzenie definicji prosumentów o nowe podmioty. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w fotowoltaikę. Dzięki wpisaniu na listę przedsiębiorców, także właściciele firm będą mogli od teraz korzystać z systemu opustów. Zmiany w tym zakresie obejmą także firmy, które już teraz posiadają mikroinstalacje PV. W ich wypadku utrzymano możliwość odsprzedaży nadwyżki energii sprzedawcy zobowiązanemu. Definicję poszerzono jednak o możliwość sprzedaży energii innemu sprzedawcy. Zmiany nakładają też obowiązek sporządzenia umów pomiędzy stronami: operatorem sieci dystrybucyjnej oraz inwestorem produkującym energię. W ten sposób możliwa będzie skuteczna odsprzedaż nadwyżek energii elektrycznej. Jednym z nowych zapisów, które znalazły się w procedowanej ustawie jest zapis o spółdzielniach energetycznych. Producenci rolni działający w ich ramach będą mogli skorzystać z systemu opustów. Czytaj więcej: fotowoltaika w gospodarstwach rolnych.

Author

serwisy@gt-media.pl