0 Comments

Zainteresowanie dwustronnymi modułami PV jest zauważalne po inwestycjach realizowanych na terenie państw europejskich. Tym razem duże zamówienie na tego typu panele złożyła duńska firma European Energy A/S. Urządzenia zostaną przeznaczone do budowy kolejnych farm fotowoltaicznych.

Łączna moc zakupionych modułów dwustronnych wynosi 121 MW, a kwota całego zamówienia opiewa na niebagatelną kwotę ponad 142 mln zł (250 mln koron duńskich). Deweloper z Danii zdecydował się na zakup paneli PV od znanego chińskiego producenta Risen Energy. W ramach umowy dostarczone zostaną ogniwa monokrystaliczne, panele słoneczne wykonano w technologii PERC, a moc jednostkowa to 370 W. Zakupione moduły zostaną przeznaczone do ukończenia inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną we Włoszech o mocy 64 MW. Pozostałe moduły dwustronne PV o mocy jednostkowej 375 W zostaną przeznaczone do tworzenia farm fotowoltaicznych na terenie Danii. Wszystkie realizowane na tych terenach inwestycje mają umożliwić generowanie mocy rzędu 57 MW. Prężne działania European Energy z ostatnich lat pozwoliły na wykonanie ważnych dla sektora energetycznego inwestycji w Danii. Z dużych projektów należy wymienić trzy farmy PV o mocy 65 MW, 53 MW i 33 MW.

Wykorzystanie na masową skalę dwustronnych modułów fotowoltaicznych to nie wynik marketingu, lecz realnych korzyści z posiadania takich ogniw w instalacji produkującej energię elektryczną ze słońca. Moduły tego typu pozwalają na zmniejszenie kosztów produkcji energii w fotowoltaiki. Według dostępnych danych producentów, moduł dwustronny umożliwia wytwarzanie od 10 do 30% energii więcej w porównaniu z tradycyjnymi modułami. Finalny efekt jest jednak w praktyce zależny od współczynnika albedo obecnego na montowanych gruntach. Przyrosty energii są tym wyższe, im jaśniejsza jest powierzchnia do instalacji. Podobne zainteresowanie modułami dwustronnymi wykazała ostatnio francuska grupa energetyczna EDF. Tutaj również możemy mówić o dużej inwestycji, gdyż całkowita moc zamówionych modułów dwustronnych PV ma wynosić 1,8 GW.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *