1 Comments

Posiadacze domków letniskowych często wskazują na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli obiekt znajduje się z dala od zabudowań to trudno jest mówić o możliwości przyłączenia do tradycyjnej sieci. Wówczas trzeba zrezygnować z korzystania z urządzeń elektrycznych lub też wybrać fotowoltaikę do zasilenia budynku.

Na rynku znajdziemy szeroki przekrój urządzeń fotowoltaicznych. Podstawowe „mobilne” instalacje oferują niski zakres mocy, który pozwoli nam zasilić drobne urządzenia elektryczne w domku letniskowym. Przy ich użyciu zasilimy oświetlenie LED na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Pozwolą one również na uruchomienie czajnika, czy naładowanie telefonu. To jednak nie zawsze jest wystarczające rozwiązanie. Często liczba urządzeń w budynku zwiększa się z czasem użytkowania domku letniskowego. Warto więc rozważyć możliwość montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Tylko wtedy możemy liczyć na bezpieczeństwo energetyczne w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Nieco większa instalacja fotowoltaiczna w pełni zabezpieczy potrzeby wszystkich urządzeń np. lodówki, komputera, telewizora, czy pompy wodnej. Taki zestaw fotowoltaiki składa się z paneli PV, akumulatorów, regulatora ładowania oraz przetwornicy.

Dopasuj instalację fotowoltaiczną do potrzeb domku letniskowego, holenderskiego

Wybór systemu paneli słonecznych należy poprzedzić rozeznaniem pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. Szczególną uwagę trzeba poświęcić wyborowi przetwornicy, której moc ciągła nie może być niższa od mocy wszystkich urządzeń działających w sieci. Niezbędny jest także wybór przetwornicy sinusoidalnej, która zapewni nam prąd zgodny z istniejącą aktualnie siecią elektroenergetyczną. Na potrzeby artykułu przyjmijmy pewien wariant zapotrzebowania na energię. W domku letniskowym korzystamy z lodówki, telewizora, pompy ciepła, telefonu, tabletu oraz oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego. Przyjmijmy, że wszystkie urządzenia pobierają łącznie 500 W. Mając rozeznanie w tym zakresie możemy przystąpić do wyboru systemu akumulatorów. W naszym wypadku niezbędny będzie zakup dwóch akumulatorów o pojemności od 110 Ah do 150 Ah każdy.

W zależności od wybranego wariantu uzyskamy czas działania urządzeń bez doładowywania przez 4,5 do 7 godzin. Wiele osób może uznać, iż jest to zbyt krótko, aby mówić o skutecznym zasileniu domku holenderskiego, letniskowego. Przyjęty wariant zakłada ciągły pobór energii elektrycznej na jednakowym poziomie przez wszystkie urządzenia. W praktyce jednak taka sytuacja występuje niezwykle rzadko. O ile lodówka pracuje ciągle z jednakowym poborem prądu, tak telewizor, czy inne urządzenia są włączane okazjonalnie.

Regulator ładowania niezbędny dla fotowoltaiki

Przyjmując powyższe dane możemy przystąpić do wyboru paneli słonecznych. W przyjętym na potrzeby artykułu przykładzie musimy więc zamontować system złożony z paneli w układzie 2 x 250 W lub 2 x 300 W. Regulator ładowania fotowoltaiki może okazać się niezbędnym urządzeniem w domku letniskowym. Urządzenie to odpowiada za czas potrzebny na naładowanie akumulatorów i może zwiększyć wydajność systemu o nawet 1/3. Kolejnym elementem w naszej fotowoltaicznej układance jest przetwornica. Tutaj podobnie należy dobrać jej moc pod kątem przykładowego zapotrzebowania 500 W. Pamiętajmy, iż urządzenia elektryczne w trakcie włączania pobierają kilka razy więcej energii niż ma to miejsce w przypadku ciągłej ich pracy. W takim wypadku warto jest rozważyć zakup przetwornicy o mocy przynajmniej 1000 W. Umożliwi nam to zachowanie większego komfortu w użytkowaniu całej instalacji PV. Zobacz także: instalacje fotowoltaiczne Pisz.

Author

serwisy@gt-media.pl

One thought on “Domek letniskowy, a fotowoltaika. Skąd wziąć prąd?

  1. Dzień dobry,
    Bardzo dobry artykuł, ułatwia oszacowanie kosztów jakie trzeba ponieść, aby zainstalować mikroinstalacje w letniskowcu. Mnie osobiście zastanawia inna sprawa; czy montując instalację fotowoltaiczną na domku rekreacji indywidualnej można ubiegać się o dofinansowanie z programu „5000+”? Szczerze mówiąc nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dodam, że w moim przypadku będzie możliwość podłączenia domku do sieci, aby spełnić warunki programu Prosument.

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Z poważaniem
    Piotr

Comments are closed.