0 Comments

Kierunek rozwoju instalacji stosowanych w domach ukazuje nam możliwości fotowoltaiki. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że panele słoneczne doskonale sprawdzają się jako system ogrzewania wody w budynkach. Moduły PV zastąpiły niewydajne i wysoko awaryjne instalacje złożone z kolektorów słonecznych. Posiadały one szereg elementów, który były narażone na wiele zupełnie naturalnych uszkodzeń wynikających z niedoskonałości technicznej urządzeń. Niejednokrotnie dochodziło do zaniku napięcia sieciowego, a w skrajnych przypadkach zagotowaniem glikolu wewnątrz instalacji i poważnego uszkodzenia kolektorów.

Niedoskonałość przestarzałych kolektorów słonecznych

Podobna sytuacja miała miejsce w okresie letnim i dużym nasłonecznieniu. Kolektory słoneczne w trakcie nadmiernego nasłonecznienia nie są w stanie przekazywać energii dalej, co znowu prowadziło do zagotowania glikolu i awarii całej instalacji. Metody radzenia sobie z taką sytuacją były bardzo różne. Właściciele instalacji próbowali wielu sposobów, jednym z nich była próba zakrycia kolektorów przed napływem słońca. Dodatkowo kolektory słoneczne w trakcie swojego działania wymagają energii elektrycznej do zasilenia pompki cyrkulacyjnej. To z kolei generuje koszty związane z rachunkami za prąd. Jedna pompka o standardowej mocy (30W) w skali roku generuje koszty wynoszące powyżej 180 zł. Nie jest to więc rozwiązanie praktyczne. Fotowoltaika wyklucza wady swojego starszego konkurenta. Wynika to z konstrukcji całej instalacji fotowoltaicznej. System złożony jest zasadniczo z dwóch elementów paneli PV oraz przetwornicy napięcia. Nie ma więc potrzeby korzystania z dodatkowych elementów jak pompki, sterowniki, czy oddzielne systemy zasilania. Cała energia jest produkowana przez fotowoltaikę.

Nie ma również potrzeby pilnowania prawidłowego działania instalacji, a okres użytkowania dobrego jakościowo systemu może wynieść nawet 25 lat. Wiele modułów fotowoltaicznych nawet po upływie tego okresu nadal generuje wystarczającą ilość energii do zasilenia domowych urządzeń. Nie ma także potrzeby stosowania akumulatorów żelowych, które generowałyby dodatkowe koszty w domowym budżecie. W przypadku chęci wykorzystania fotowoltaiki do ogrzewania wody nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu do zakładu energetycznego. Montażu możemy dokonać sami lub skorzystać z fachowej pomocy doświadczonej ekipy monterów fotowoltaiki.

Author

serwisy@gt-media.pl