0 Comments

Instalacje PV na budynkach mieszkalnych cieszą się coraz większą popularnością. Chodzi tu nie tylko o tradycyjne domy, lecz również bloki mieszkalne. Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie decydują się niekiedy na montaż systemu fotowoltaiki, który obniża koszty życia mieszkańców. Na taki pomysł wpadł francuski koncern energetyczny EDF. Czy tego typu instalacje słoneczne mają szanse na dobre zagościć także w Polsce? O tym w dalszej części artykułu.

Na jednym z francuskich osiedli zdecydowano się na montaż paneli słonecznych, które produkują energię elektryczną do użytku mieszkańców. Instalację fotowoltaiczną umieszczono na bloku mieszkalnym na południu Francji w miejscowości Ales. Projekt zakładał pełną konsumpcję wyprodukowanej energii elektrycznej przez mieszkańców bloku. W budynku zlokalizowanych jest 100 mieszkań, a panele PV umieszczono na dachu budynku. Dach o powierzchni blisko 600 m2 wyposażono w moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 kWp. Energia, której nie udało się zużyć mieszkańcom jest wykorzystywana do systemu grzewczego zapewniającego ciepłą wodę. Pozwala to dodatkowo na uzyskanie równomiernego udziału w zużywanej energii we wszystkich mieszkaniach. Według obliczeń francuskiej grupy energetycznej taka instalacja z paneli słonecznych pozwoli na oszczędności rzędu 100 euro rocznie dla każdego gospodarstwa.

Polskie wspólnoty mieszkaniowe – fotowoltaika w blokach mieszkalnych

Wielu inwestorów z pewnością zastanawia się, czy instalacje fotowoltaiczne można by wykorzystać w podobny sposób także w polskich osiedlach. Nie ma wątpliwości, że jest to zasadne pytanie. Tym bardziej, że mamy do czynienia z budową nowoczesnych osiedli, które mogłyby wykorzystać pełen potencjał nowoczesnych ogniw PV. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty dopiero raczkują w temacie wyposażenia bloków mieszkalnych w fotowoltaikę. Wynika to z dużych problemów związanych z rozdzieleniem wytwarzanej energii między poszczególne gospodarstwa domowe. Sprawy nie ułatwia także szereg formalności, które w wielu przypadkach zamykają drogę do realizacji zaplanowanego projektu, ograniczając w znacznym stopniu jego możliwości produkcyjne. Zobacz więcej zdjęć jedynego w Polsce energooszczędnego osiedla.

Aktualnie obowiązujące akty prawne pozwalają jedynie na montaż mikroinstalacji o mocy do 50 kW, wraz z przeznaczeniem produkowanej energii jedynie do zasilenia części wspólnych. Przyjęto również zapis, który nakazuje przekazywanie nadprodukcji energii do sieci przesyłowych z możliwością wykorzystania opustów. Zauważalna jest jednak szansa w postaci nowych regulacji prawnych, które mogą zostać uchwalone przez sejm. Chodzi o wpisanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w definicję prosumenta, co ma umożliwić wygodne korzystanie z upustów. Skorzystaj z katalogu firm budowlanych: http://k-bud.pl/

Author

serwisy@gt-media.pl