Elektrownie fotowoltaiczne stoją przed wyzwaniem związanym ze stosowaniem modułów PV nowej generacji. Obecnie szeroko stosowane moduły jednostronne mają zostać w przyszłości zastąpione wyłącznie wersjami obustronnymi. Tak przynajmniej wskazuje jeden ze światowych producentów modułów JinkoSolar.
Moduły fotowoltaiczne jednostronne na dachach domów, dwustronne na farmach
Jak wskazują obecnie realizowane inwestycje, rynek w najbliższych latach przejdzie swoistą transformację lub też jak kto woli segregację urządzeń. Według wiceprezesa JinkoSolar inwestorzy zaczną stopniowo odchodzić od jednostronnych modułów fotowoltaicznych w swoich projektach. Zastąpią je moduły dwustronne, które charakteryzują się wyższą skutecznością produkcji energii. Niezmiennie jednak moduły jednostronne będą montowane na dachach domów jedno i wielorodzinnych. Na poparcie swoich słów zaprezentowano dane statystyczne. Wskazują one, iż 1/3 deweloperów elektrowni naziemnych już teraz zakłada wdrożenie zmian projektowych i wymianę modułów jednostronnych na dwustronne. Według zapewnień ta zmiana jest podyktowana znacznie wyższym uzyskiem energetycznym. Zwiększa się wydajność energetyki słonecznej, a więc i zainteresowanie konstrukcjami dwustronnymi.
Według ekspertów branżowych trend ten będzie przybierał na sile wraz z obniżeniem kosztów produkcji modułów. Wówczas deweloperzy całkowicie zrezygnują z montowania modeli obustronnych w swoich farmach PV. Producent z Chin podkreśla, iż w ostatnich miesiącach mocno wzrosło zainteresowanie modułami dwustronnymi. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez firmę w pierwszej połowie tego roku sprzedały się moduły fotowoltaiczne o całkowitej mocy 3,193 GW. Jest to wzrost o 1/5 w stosunku do tego samego okresu w 2018 roku.
Zainteresowanie nowoczesnymi modułami PV oraz rosnąca wydajność paneli słonecznych
Jak pokazują analizy InfoLink ilość inwestycji z użyciem modułów dwustronnych wzrosła na terenie Chin do 10% w zeszłym roku. Dwa lata temu było to zaledwie 2%. Badacze uwzględnili w swoich danych trend chińskiego rządu, który rozpoczął realizację szeregu inwestycji we własnym zakresie z uwzględnieniem nowoczesnych technologii w panelach słonecznych. Można powiedzieć, że dwustronne moduły skorzystały na tym „efekcie kuli śniegowej”. Innowacyjna fotowoltaika jest obecnie uwzględniana przy realizacji ważnych i dużych projektów PV. Deweloperzy zauważają też zwiększoną wydajność dwustronnej fotowoltaiki. Uzysk energii z tego typu instalacji oscyluje w granicach od 5 do 20% więcej generowanego prądu niż ma to miejsce w przypadku standardowych modułów. Już teraz w światowych mediach pojawiają się doniesienia o szeroko zakrojonych inwestycjach na bazie instalacji dwustronnych. Inwestycje w farmy fotowoltaiczne liczone w setkach megawatów planowane są w Meksyku oraz Chile.