0 Comments

Warszawska spółdzielnia mieszkaniowa przeciera szlaki jeśli chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach należących do wspólnoty. W ramach działań realizowanych przez stołeczny magistrat zamontowane zostanie pięć instalacji PV na dachach budynków należących do Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Zachód”. Wszystko to w ramach przyznanego dofinansowania!

Montaż instalacji fotowoltaicznych w całym kraju

Fotowoltaika zostanie zamontowana na dachach budynków położonych w samym centrum Warszawy. Pierwsza instalacja zostanie zlokalizowana przy ulicy Dalekiej, druga przy ulicy Złotej. Zaplanowano montaż fotowoltaiki o mocy od 15 do 30 kW. Spółdzielnia „Zachód” w ostatnich latach aktywnie uczestnicy na rynku odnawialnych źródeł energii. Instalacje tego typu uruchomiono w ostatnim czasie na trzech innych blokach, którymi zarządza warszawskie przedsiębiorstwo. Według danych udostępnionych przez spółdzielnię inwestycje mają zwrócić się w przeciągu nieco ponad 7 lat, na ten cel pozyskano także dofinansowanie. Warszawska spółdzielnia „Zachód” otrzymała potrzebną część środków z budżetu miasta stołecznego Warszawa. Tutejszy magistrat bardzo przychylenie spogląda na nowoczesne rozwiązania energetyczne. Realizowany system dotacji pozwolił na pokrycie blisko 40% kosztów kwalifikowanych. Na pojedyncze zadanie można otrzymać do 15 000 zł.

Realizacja projektu dofinansowań jest w stolicy organizowana w sposób cykliczny. Już teraz przewidywania SBM „Zachód” wskazują, że zwrot kosztów inwestycji będzie przebiegał dość szybko. Wynika to z braku potrzeby zakupu energii elektrycznej z tradycyjnej sieci w zamian za niemal darmową energię pozyskiwaną z fotowoltaiki. Przewidywanie podwyżki cen energii dla odbiorców końcowych mogą w przyszłości zwiększyć opłacalność i czas zwrotu inwestycji. Rachunki za energię potrzebną do zasilenia obiektów należących do spółdzielni mieszkaniowej „Zachód” zostaną obniżone także dzięki stosowaniu systemu opustów w ramach rozliczeń. Czytaj więcej: fotowoltaika w Warszawie.

Instalacje fotowoltaiczne w spółdzielniach w całym kraju

Warszawa to istotnie nie jedyne miasto, gdzie fotowoltaika zdobywa uznanie spółdzielni mieszkaniowych. Obniżenie rachunków za energię elektryczną to jeden z podstawowych czynników, które przekonują zarządców do wyboru instalacji fotowoltaicznych. Energia jest zwykle wykorzystywana do zasilania wspólnych części w budynkach mieszkalnych tj. piwnic, wind oraz korytarzy. Nadwyżki energii generowanej przez instalacje o mocy do 50 kW trafiają do sieci. Pozwala to na wykorzystanie systemu prosumenckich opustów, co ogranicza koszty ponoszone na zakup energii z tradycyjnych źródeł. W ostatnich latach podobne inwestycje poczyniła krakowska spółdzielnia mieszkaniowa „Czyżyny”. Łącznie na dachu budynku mieszkalnego należącego do spółdzielni znalazło się kilkadziesiąt paneli PV generujących moc na poziomie 15 kW.

To nie jedyna inwestycja, gdyż już teraz mówi się o montażu identycznego rozwiązania w innych budynkach należących do spółdzielni.Inwestycje w fotowoltaikę w spółdzielniach rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku, kiedy to wszedł w życie program o nazwie „Prosument”. W jego ramach możliwe było uzyskanie pożyczki na preferencyjnych zasadach, przy jednoczesnej rezygnacji z wkładu własnego.

Author

serwisy@gt-media.pl