0 Comments

Moc 450 W to liczba, która może zmienić rynek. Tak o swoim najnowszym dziecku zdaje się mówić chiński producent Longi Solar. Dwustronny moduł fotowoltaiczny o takiej właśnie mocy zaprezentowany został przez jednego z liderów na rynku krystalicznych modułów PV. Dwustronny panel składa się z 72 ogniw.

Zaledwie w ubiegłym roku Longi Solar prezentował podobny panel, jednak złożony z 60 ogniw w identycznej technologii. Wówczas monokrystaliczny moduł PERC był w stanie generować moc na poziomie 360W, co na tamten czas stanowiło rekordową wartość. Jak wygląda sprawność najnowszego ogniwa? Jak informuje producent utrzymuje się ona na poziomie 24,06. Pierwsze wzmianki o rosnącej skuteczności zaprezentowano w ubiegłym roku. Właśnie wtedy chińska firma dostarczyła moduł fotowoltaiczny do testów w ośrodku badawczym, wykazał on sprawność na poziomie 20,41%. Taka poprawa nie przeszła bez echa w mediach, gdyż technologia ogniw PERC o skuteczności 22% została wdrożona do seryjnej produkcji. Poziom ten jest zgodny ze standardami rządowymi zawartymi w programie „Top Runner”. W założeniu programu wspierane są rozwiązania technologiczne z zakresu fotowoltaiki, muszą się one odznaczać wysoką wydajnością i innowacyjnością.

Firma Longi Solar jest największym światowym producentem modułów typu mono i piastuje czwarte miejsce jeżeli chodzi o ogólną ilość wytwarzanych modułów fotowoltaicznych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze w tym roku uruchomione zostaną linie zajmujące się wytwarzaniem nowoczesnych, dwustronnych modułów o mocy 450 W. Moduły będą wyposażone w monokrystaliczne ogniwa, a za ich sprawność będzie odpowiadać technologia PERC. Rosnące zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne sprawia, że kolejni producenci decydują się na zwiększenie produkcji. Przykładem może być właśnie chiński producent zapewniający roczne wytwarzanie ogniw o łącznej mocy 13 GW. Jeszcze większą wydajność ma zaprezentować inny czołowy producent. W tym roku na rynku mają pojawić się moduły firmy JinkoSolar generujące razem 15 GW.

Author

serwisy@gt-media.pl