0 Comments

Uzyskanie finansowania dla instalacji fotowoltaicznych w domach mieszkalnych jest możliwe przy wykorzystaniu rynkowych rozwiązań. Zainteresowanie Polaków „zieloną energią” jest coraz większe, w związku z tym zwiększa się ilość dostępnego wsparcia na ten cel. Banki oferują dogodne kredyty konsumenckie na fotowoltaikę, możemy też skorzystać z odliczenia od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, czy dofinansowania w ramach unijnych dotacji na OZE.

Rosnące zainteresowanie

Inwestycyjny bum w instalacje fotowoltaiczne to nie przypadek. Aktualnie blisko 65 000 gospodarstw domowych korzysta z paneli słonecznych. Rok do roku przybywa osób zainteresowanych taką formą pozyskiwania energii elektrycznej. Już teraz mówi się o skali prosumentów wynoszącej do 100 000 gospodarstw wyposażonych w instalacje do końca tego roku. Wzrost zainteresowania wynika między innymi z możliwości finansowania takich inwestycji przez gminy, dogodne kredytowanie oraz wszelkiego rodzaju unijne dofinansowania. Pomocne są także spadające w znaczny sposób ceny paneli fotowoltaicznych. Czytaj więcej o formach wsparcia finansowego w poszczególnych gminach.

Kończące się środki unijne

Pula środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na inwestycje w fotowoltaikę kurczy się w bardzo szybkim tempie. Wynika to z dużego zainteresowania wszystkich województw w Polsce, gdzie wykorzystano zdecydowaną większość pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie. Województwa, w których wciąż dostępne jest wsparcie finansowe to między innymi: woj. lubelskie, zachodniopomorskie oraz śląskie. Wszędzie tam planowane jest ogłoszenie naboru wniosków o wsparcie OZE do końca bieżącego roku. Aktywny nabór jest natomiast prowadzony na Podlasiu, gdzie można otrzymać do nawet 85% dofinansowania dla poniesionych kosztów. Pomocą objęci zostaną w szczególności przedsiębiorcy, samorządy, producenci rolni, spółdzielnie oraz inne organizacje.

Program „Czyste Powietrze”

Posiadacze pieców nowszej generacji w domach mieszkalnych mogą liczyć na wsparcie w ramach programu o nazwie „Czyste Powietrze”. Jego zadaniem jest finansowa pomoc w formie pożyczek na pokrycie kosztów całej inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Wspomnieliśmy o nowoczesnych piecach, gdyż tylko gospodarstwa wyposażone w urządzenia grzewcze zgodne z normami zapisanymi w regulaminie programu mogą skorzystać z tej formy finansowania. Oprocentowanie zmienne pożyczki aktualnie 2,57%, natomiast wysokość oprocentowania oblicza się na podstawie rocznego cyklu. Taką formę wsparcia można rozłożyć na 180 miesięcy z rocznym okresem karencyjnym. Wysokość maksymalna pożyczki na panele słoneczne wynosi 30 000 zł. Natomiast koszt kwalifikowany dla instalacji 1kWp wynosi 6 000 zł.

Author

serwisy@gt-media.pl