0 Comments

Energooszczędne domy to przyszłość, którą dostrzegają kolejni inwestorzy. Często już na etapie budowy nowego obiektu mieszkalnego podejmowane są działania projektowe. Pozwala to dostosować dom do montażu paneli słonecznych w najbliższej przyszłości. Jak wiemy fotowoltaika daje możliwość produkcji energii elektrycznej i może zwrócić się w ciągu kilku lat. Warto zadbać o dostosowanie kilku elementów, które mogą decydować w przyszłości o opłacalności instalacji.

Zakup działki, lokalizacja domu oraz roczna ocena zużycia energii elektrycznej

Ważnym aspektem, który należy uwzględnić wybierając działkę pod budowę domu jest ilość cienia. Chodzi tu przede wszystkim o obecność wysokich budynków oraz drzew w okolicach działki. Ich obecność może wpływać na ograniczenie produkowanej energii z fotowoltaiki. Podobny wpływ na wytwarzanie energii z modułów PV mają inne elementy takie jak kominy lub instalacje znajdujące się na dachu. Generują one zacienienia, a to z kolei przekłada się na obniżoną produkcję. Jak wygląda ocena zużycia energii elektrycznej w domu? Jeśli chodzi o nowo stawiane domy, zużycie ocenia się w skali rocznej. Pod uwagę należy wziąć wszystkie urządzenia pobierające prąd, z których korzystają domownicy. W praktyce przyjmuje się, że w domu jednorodzinnym jest to od 3000 kWh do 6000 kWh z wyłączniem użytkowania pompy ciepła.

Dużo łatwiej jest ocenić zużycie w przypadku już użytkowanych domów. Wówczas analizy dokonujemy na podstawie rachunków oraz zestawienia zużycia energii. Dobrym rozwiązaniem jest analiza kilku ostatnich lat. Wówczas wiemy, czy zapotrzebowanie na energię utrzymuje się na jednakowym poziomie, czy zmienia się ono na przestrzeni lat.

Projekt dachu – im prościej, tym lepiej dla fotowoltaiki i naszego portfela

Wyszukane konstrukcje dachowe może i przykuwają oko, ale nie są dogodnym rozwiązaniem w przypadku instalacji PV. W momencie projektowania warto wybrać warianty ułatwiające zastosowanie paneli słonecznych. Możemy ograniczyć koszty jeśli w projekcie wybierzemy prostą konstrukcję dachu. Przykładem może być stosowanie okien dachowych, wówczas rosną koszty montażu dla modułów fotowoltaicznych. Podobnie wygląda kwestia skomplikowanych dachów. Im prościej, tym lepiej. Wybierajmy konstrukcje jednospadowe, dwuspadowe lub płaskie. Wtedy możemy liczyć na skuteczne działanie instalacji przy jednoczesnej oszczędności. Proste konstrukcje nie generują dodatkowych problemów. Jednym z nich jest możliwość zacienienia fragmentów dachu. Innym mniejsza powierzchnia do montażu modułów PV, co przekłada się na opłacalność inwestycji. Równie ważne jest właściwe zlokalizowanie paneli. Wybierajmy zawsze południową stronę i kąt między 20, a 45 stopni. W takim zestawieniu instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje najwięcej energii do zasilenia urządzeń w domu.

Nie oznacza to jednak, że użytkowane budynki z miejscem na panele słoneczne po innej stronie są na straconej pozycji. Firmy montują często panele słoneczne także na dachach znajdujących się w znacznym odchyleniu od południa. Oczywiście wówczas występują pewne straty w generowanej energii. Nie są one jednak wyższe niż 25%. Zwykle jednak sięgają one od 10 do 15%.

Uwzględnij wagę instalacji PV oraz postaw na właściwe pokrycie

Waga pojedynczego modułu oscyluje w granicach 19-20 kg. Warto pamiętać, że przeciętnej wielkości instalacja słoneczna będzie ważyła kilkaset kilogramów. Nie stanowi to wyzwania dla konstrukcji dachu. Pamiętajmy jednak, że użytkowane przez wiele lat budynki należy skontrolować pod względem wytrzymałości więźby dachowej oraz pokrycia dachu. Istotny jest tu stan techniczny, który pozwoli na montaż fotowoltaiki w bezpieczny sposób. W trakcie kontroli sprawdzamy wszelkie oznaki korozji, próchniejących części konstrukcyjnych, czy spękań. Jeżeli mówimy o nowym budynku to możemy wybrać pokrycie, które ułatwi montaż fotowoltaiki. Przekłada się to nie tylko na wygodę firmy montującej, lecz także na finalny koszt montażu. Dobrym rozwiązaniem są dachówki bitumiczne, które są obecnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Podobne efekty osiągniemy jednak również w przypadku blachodachówki trapezowej. Dowiedz się więcej: fotowoltaika w domu.

Konieczne jest także ustalenie powierzchni niezbędnej do montażu modułów. W tym celu najlepiej jest skorzystać z z oferty firmy montującej fotowoltaikę w domach. Uzyskamy fachową poradę w tym zakresie. Przyjmuje się, że dla instalacji PV o mocy 1 kWp potrzeba w granicach 6 metrów kwadratowych powierzchni. Powierzchnia ta zawiera także niezbędne przerwy pomiędzy modułami. Odstęp jest potrzebny w przypadku istnienia instalacji odgromowej w budynku. Wówczas dobrze jest zachować odległość od 0,5 do 1 m. Jeśli nie ma wystarczająco miejsca na taki zabieg to trzeba zadbać o zwiększenie stopnia ochrony przepięciowej.

Kwestia odległości dotyczy również umieszczenia falownika instalacji PV. Przyjmuje się, iż falownik powinien znajdować się możliwie blisko modułów fotowoltaicznych oraz w pobliżu głównej rozdzielni w domu. Konieczne jest zabezpieczenie falownika przed dostępem wilgoci oraz pyłów. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest montaż urządzenia w garażu.

Przewiduj przyszłość i reaguj na zmiany w instalacji fotowoltaicznej

Dobrze jest reagować na bieżące potrzeby i zmiany w użytkowaniu całej instalacji. Przykładem może być zastosowanie grubszego przewodu dla montażu falownika. Przewód o przekroju 5 x 4 mm pozwoli na przyłączenie z czasem mocniejszego falownika. Sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o przewody jednożyłowe o większym przekroju. Mogą się nam one przydać w chwili, gdy zdecydujemy się na zwiększenie mocy instalacji i montaż kilkudziesięciu nowych modułów fotowoltaicznych. Poszczególne etapy inwestycji w panele słoneczne warto prowadzić w porozumieniu ze sprawdzoną firmą zajmującą się instalacjami PV. Zyskujemy wówczas pewność, co do fachowego montażu oraz profesjonalnego wsparcia na każdym etapie. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie generują dodatkowe koszty i zmniejszają opłacalność instalacji opartej o odnawialne źródła energii. Dlatego lepiej jest postawić na profesjonalną obsługę, dzięki czemu inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w ciągu kilku lat.

Author

serwisy@gt-media.pl