0 Comments

Finansowanie dużych inwestycji wiatrowych i solarnych to pomysł mBanku na wsparcie inwestorów. Na ten cel przeznaczono 500 mln zł, która zostanie rozdysponowana pomiędzy firmy, które uzyskały gwarancję sprzedaży energii elektrycznej w systemie aukcyjnym. To dobra informacja dla całego rynku fotowoltaiki, który w ostatnim czasie rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Wsparcie finansowe mBanku nie jest nowym pomysłem. Już w zeszłym roku bank oferował kredyty na 10 projektów farm PV dla inwestorów biorących udział w aukcjach energii. Na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować wsparcie dla sektora farm wiatrowych. Między latami 2010, a 2015 energetyka wiatrowa uzyskała dogodne kredytowanie. Pozwoliło ono na realizację inwestycji o łącznej mocy blisko 335,4 MW. Obecne zapowiedzi pomocy w sektorze odnawialnych źródeł energii zapowiadano już w ubiegłym roku.

Nie ma wątpliwości, że banki biorą udział w finansowaniu ze względu na bezpieczeństwo inwestycji. Duże elektrownie fotowoltaiczne oraz wiatrowe mogą liczyć na 15-letnią gwarancję sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Za realizację większej ilości inwestycji w OZE jest odpowiedzialny także spadek cen. Obecnie spadają ceny paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych. To z kolei przekłada się na opłacalność zarówno małych mikroinstalacji domowych, jak i dużych farm PV oraz elektrowni wiatrowych. Przekłada się to również na potrzebę uzyskania niższego kredytu, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat wstecz.

Kto skorzysta z kredytów mBanku?

Głównym odbiorcą wsparcia będą projekty wiatrowe o mocy ponad 20 MW, a także farmy fotowoltaiczne o mocy całkowitej powyżej 5 MW. Będą to więc wyłącznie projekty realizowane w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy finansowej będą miały firmy, które już wcześniej realizowały podobne projekty w ramach OZE. Większość pieniędzy w ramach dogodnego kredytowania inwestycji została już rozdysponowana. W zdecydowanej większości (75%) pieniądze przeznaczono na realizację farm wiatrowych. Reszta środków zostanie rozdysponowana pomiędzy inwestorów skupionych wokół elektrowni fotowoltaicznych. Bank poinformował także, iż obecnie odchodzi od finansowania inwestycji węglowych. Oznacza to brak wspierania projektów takich jak chociażby blok C w Ostrołęce. Przyznawane kredyty będą więc dotyczyły wyłącznie inwestycji w odnawialne źródła energii. Kredytodawca już w kwietniu tego roku przyjął politykę, iż nie będzie wspierał węglowych bloków energetycznych. Czytaj także o finansowaniu fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych.

Author

serwisy@gt-media.pl