Rosnące koszty energii elektrycznej stawiają pytanie o zasadność ogrzewania elektrycznego w domu. Jak się jednak okazuje koszty te nie muszą być tak wysokie jeżeli tylko zadbamy o montaż alternatywnych źródeł energii. Popularnym rozwiązaniem stosowanym w domach jest fotowoltaika, która zasila wszystkie podstawowe urządzenia w domu. Inwestorzy rozważają także możliwość zasilenia panelami słonecznymi instalacji grzewczej. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się do ogrzania domu jednorodzinnego?
Użytkowany i nowo zaprojektowany dom
Instalacja fotowoltaiczna poradzi sobie z ogrzewaniem domu jeśli tylko zadbamy o kilka kwestii. W przypadku domu użytkowanego z gotową instalacją grzewczą sprawa wygląda nieco trudniej. Konieczne jest często przebudowanie całej instalacji i dostosowanie jej do naszych potrzeb. Jeśli zaś mówimy o nowym projekcie budynku, który nie został zrealizowany to wystarczy dostosować projekt do współpracy z innymi elementami. Niezbędnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze systemu grzewczego współpracującego z fotowoltaiką jest pompa ciepła. Jest to nic innego jak niskotemperaturowe urządzenie do ogrzewania budynku. Proces działania pompy ciepła składa się z kilku podstawowych etapów: parowania, sprężania pary w kompresorze, skraplania i rozprężania w zaworze rozprężnym.
Kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne?
Na rynku znajdziemy dwa rozwiązania, które sprawdzą się w roli ogrzewania budynku. Jednym ze starszych rozwiązań znanych do dziś są kolektory słoneczne. Służą one głównie do systemów grzewczych wody oraz centralnego ogrzewania. Inwestorzy często wybierają ten rodzaj pozyskiwana energii do ogrzewania wody lub w systemach ogrzewania podłogowego. W tym ostatnim przypadku niezbędne będzie projektowanie instalacji na nowo. Zasada działania kolektorów słonecznych sprowadza się zasadniczo do prostego schematu. Promienie słoneczne są konwertowane na ciepło, które trafia następnie do użytkowania w systemach grzewczych. Głównym elementem instalacji kolektorowej jest absorber, który odpowiada za pochłanianie promieniowania słonecznego. Słońce ogrzewa absorber, który zatrzymuje potrzebne ciepło bez oddawania go na zewnątrz. Bez względu na rodzaj kolektorów: rurowe, próżniowe, czy płaskie należy zadbać o właściwą izolację umożliwiającą skuteczną produkcję energii słonecznej.
Panele fotowoltaiczne są naszym zdaniem rozwiązaniem znacznie bardziej uniwersalnym. Instalacja może przecież służyć zarówno do ogrzania budynku mieszkalnego wyposażonego w ogrzewanie elektryczne, jak i do zasilania urządzeń takich jak klimatyzatory, czy sprzęt RTV i AGD. Ogrzewanie domu prądem nie należy do najtańszych rozwiązań na rynku, przemawia za nim jednak wygoda. Warto pamiętać, że rosnące ceny prądu będą obniżały opłacalność tej formy ogrzewania w budynkach niewyposażonych w instalację fotowoltaiczną. Oszczędności, które zyskamy poprzez montaż fotowoltaiki na dachu budynku zdecydowanie zwiększają opłacalność całej inwestycji. Mylne jest często spojrzenie inwestorów jakoby instalacja PV nie nadawała się do zasilenia budynku i jego ogrzania. Prawdą jest, że fotowoltaika generuje największe przychody energii w okresie wiosenno-letnim. Skorzystaj z wyszukiwarki: usługi budowlane i znajdź firmę projektującą domy dostosowane do montażu fotowoltaiki.
Oszczędność fotowoltaiki przez cały rok
Pamiętajmy jednak, że właśnie w miesiącach wiosenno-letnich osiągamy znaczne ilości energii, co przekłada się na bardzo niskie rachunki za prąd. W ten sposób możemy przeznaczyć zaoszczędzone środki w cieplejszych miesiącach na pokrycie kosztów związanych z ogrzaniem domu zimą przez energię z sieci. Koszty te rozłożą się również dzięki słońcu, które w okresie jesienno-zimowym także występuje. Wciąż więc zyskujemy oszczędność przy takiej inwestycji. Podsumowując, instalacje fotowoltaiczne w przypadku inwestorów posiadających ogrzewanie elektryczne sprawdzą się jak żadna inna instalacja dostępna na rynku. To panele PV generują wystarczającą ilość energii niezbędną do ogrzania domu, czy zasilenia urządzeń. W okresie wiosenno-letnim zyskujemy oszczędność, która procentuje podczas chłodnego okresu zimą i na jesieni.