0 Comments

Ministerstwo przestrzega prosumentów chcących skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę. Wraz z rozpoczęciem funkcjonowania programu „Mój Prąd” uaktywnili się także internetowi naciągacze wyłudzający dane osobiste. Ten niebezpieczny trend może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, warto więc uważać.

W Internecie powstały pierwsze strony internetowe, które mają służyć do wyłudzania danych osobowych. O takim działaniu oszustów poinformowało na swojej oficjalnej stronie Ministerstwo Energii. W sieci znaleziono przynajmniej kilka stron, który powołują się na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Energii. Na fałszywych portalach umieszczone zostały formularze do wypełnienia danymi osób chcących skorzystać z dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Przypominają one do złudzenia prawdziwe serwisy, fałszywe strony posiadają logotypy ME, NFOŚiGW oraz BIP. Co gorsze, strona po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła „Mój Prąd” może pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania jako strona promowana. Portal zachęca internautów szybkim wypełnieniem wniosku. Informacja podana na stronie wskazuje, iż takie wypełnienie formularza umożliwi uzyskanie dotacji w szybszym tempie. Na stronie znalazły się specjalnie spreparowane formularze, w których znalazło się miejsce na większość podstawowych danych. Po wprowadzeniu danych rzecz jasna nie trafiają one do bazy danych resortu energii, lecz w ręce oszustów.

Jak informuje Ministerstwo Energii, rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” rozpocznie się dopiero z początkiem września. Z realnej pomocy będą mogły skorzystać osoby fizyczne zdecydowane na instalację fotowoltaiki o mocy od 2 kW do 10 kW. Dofinansowanie maksymalne wyniesie 5 000 zł, dodatkowo wsparcie nie będzie mogło być wyższe niż 50% kosztów kwalifikowanych. Według założeń rządu program „Mój Prąd” ma umożliwić uzyskanie dotacji na instalacje PV przez blisko 200 000 prosumentów. Przestrzegamy przed nieuważnym wpisywaniem swoich danych na portalach, które do złudzenia przypominają te oficjalne. W razie wątpliwości warto skorzystać z infolinii ME, gdzie uzyskamy niezbędne informacje dotyczące faktycznego adresu strony, gdzie przyjmowane będą wnioski.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *