0 Comments

Tak duże oszczędności są możliwe co prawda wyłącznie w dużych obiektach, jednak pokazują możliwości jakie daje fotowoltaika. Jest to tania alternatywa do produkcji energii, dzięki której obniżamy rachunki za energię elektryczną. Przykładem skutecznej inwestycji jest montaż paneli słonecznych na dachu siedziby Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Instalacja fotowoltaiczna w budynku będzie jedną z największych w Warszawie. Zdecydowano również o podjęciu prac termomodernizacyjnych. Pozwolą one na uzyskanie dodatkowych oszczędności. Poznaliśmy już także całkowitą moc instalacji PV. Według informacji zaprezentowanych przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz, instalacja będzie miała moc rzędu 150 kWp. Projekt podzielono na trzy mikroinstalacje po 50 kWp każda. Na dachu budynku zamontowanych zostanie 528 modułów o mocy jednostkowej 300 Wp. W ramach inwestycji uzyskano pozwolenie konserwatora budynków. Instalacja będzie wyposażona także w magazyn energii, który pozwoli na gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej. Przetarg w tej sprawie ma zostać ogłoszony w sierpniu tego roku.

Jak ważna jest termomodernizacja i docieplenie budynku?

Nie ma wątpliwości, że wszelkiego rodzaju ucieczki ciepła z budynku wpływają negatywnie na ekonomię instalacji PV. Ministerstwo postanowiło, iż wykonane zostanie docieplenie stropodachu. W ten sposób uzyskane zostaną najlepsze możliwe warunki wewnątrz. Docieplenie budynków jest to tyle istotne, iż efektywnie obniża rachunki za energię cieplną. Przykładem wykonania skutecznej izolacji w budynku jest ocieplenie poddasza przy użyciu pianki PUR. Jest to co prawda nieco droższe rozwiązanie, jednak wybierane coraz częściej. Wynika to ze skuteczności w przypadku termomodernizacji. Pianka poliuretanowa w formie natrysku daje wysoką szczelność, jest niskoprzenikalna dla powietrza, przez co niweluje problem z wilgocią na stropie, dachu oraz ścianach. Tego typu ocieplenie utrzymuje właściwy dopływ ciepła w poszczególnych porach roku, co przekłada się na duży komfort użytkowania budynku.

Pianka otwarto-komórkowa utwardza, spaja konstrukcję oraz eliminuje hałas z otoczenia. Pianka PUR sprawdzi się również przy konstrukcjach narażonych na obciążenie, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Izolacja tego typu obniża też koszty ogrzewania budynków, a przy tym nie traci korzystnych właściwości na przestrzeni lat.

Wracając jednak do głównego tematu naszych rozważań, warto przyjrzeć się oszczędnościom, jakie daje fotowoltaika. W skali roku energia pozyskana z paneli słonecznych ma pokryć około 7% potrzebnej w ministerstwie energii elektrycznej. Wydaje się to niewiele, jednak w skali roku daje oszczędności na poziomie blisko 100 000 zł. Skuteczne działanie instalacji PV będzie wspierane także przez termomodernizację. Dzięki niej obniżone zostanie zapotrzebowanie na energię o blisko 60%. Podobne oszczędności znaleziono także na oświetleniu, energooszczędne lampy pozwolą na zmniejszenie zużycia prądu o 47%. Sama tylko termomodernizacja budynku obniży koszt zakupu ciepła z sieci o prawie 65%.

Author

serwisy@gt-media.pl