1 Comments

Inwestycje w ramach drugiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dobiegają końca. Sprzedaż energii w ramach aukcji można było rozpocząć do końca czerwca bieżącego roku. W tym artykule przyjrzymy się bliżej skuteczności systemu aukcyjnego na przestrzeni ostatnich lat. Dopiero teraz możemy zaprezentować oficjalne dane z podjętych inwestycji w fotowoltaikę.

Pierwsza aukcja z 2016 roku na nowe instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy maksymalnej do 1 MW zakończyła się zwycięstwem 84 ofert, głównie z sektora PV. Ówczesna aukcja zakończyła się sprzedażą energii z określeniem minimalnej i maksymalnej ceny, odpowiednio 253,5 zł/MWh oraz 408,8 zł/MWh. Zwycięzcy mieli niespełna dwa lata do zakończenia działań zmierzających do przyłączenia instalacji fotowoltaicznych do sieci. Pierwsza aukcja przyniosła pierwsze problemy związane z otrzymaniem środków na instalacje PV. Wynikało to z nie do końca oczywistych zasad wsparcia publicznego. Przełożyło się to na niskie zainteresowanie banków projektami realizowanymi w ramach aukcji. Dogodne warunki w postaci piętnastoletniej gwarancji sprzedaży po cenie na identycznym poziomie nie przyciągnęły banków do inwestowania w zieloną energię. Spowodowało to trudności w terminowej realizacji. Ze wszystkich złożonych ofert, produkcję energii rozpoczęto w 55 przypadkach, osiągając moc całkowitą na poziomie 52,517 MW (fotowoltaika) oraz 0,8 MW (farma wiatrowa).

Druga i trzecia aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna

Następna aukcja dla instalacji o mocy maksymalnej do 1 MW z 2017 roku przyniosła znacznie większe zainteresowanie inwestorów. Aukcję wygrały 254 oferty, a minimalne i maksymalne stawki dla sprzedaży energii oscylowały na poziomie 195 zł/MWh oraz 398,87 zł/MWh. Według danych podanych przez portal „Gram w Zielone”, pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku przyniosły sprzedaż energii w przypadku 147 inwestycji PV o całkowitej mocy fotowoltaiki na poziomie 124,548 MW i instalacji wiatrowych o mocy całkowitej 1,7 MW. Trzecia aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna, którą zakończono w listopadzie ubiegłego roku daje znacznie mniej czasu na inwestycje w energię słoneczną i wiatrową. Nie przyniosło to jednak mniejszego zainteresowania. Pobito kolejny rekord i wybrano 554 oferty po minimalnej i maksymalnej cenie sprzedaży energii na poziomie 288,99 zł/MWh i 364,99 zł/MWh.

Krótki czas wynoszący 18 miesięcy na rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych będzie stanowił duże wyzwanie dla inwestorów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę okres oczekiwania na otrzymanie koncesji i podłączenie do sieci. Sejm pracuje obecnie nad zmianami w ustawie i wydłużeniem tego okresu do 24 miesięcy. Inwestycje w fotowoltaikę nie zwalniają jednak tempa. Jeszcze w tym roku odbędzie się kolejna już aukcja dla instalacji o mocy do 1 MW. Rozwijane będą również projekty aukcyjne wiatrowo-fotowoltaiczne o całkowitej mocy powyżej 1 MW. Bieżący rok przyniósł w ramach wszystkich aukcji dostępnych na rynku aż 3,4 GW do podziału. Powyższe dane pokazują silny wzrost, który jest obecnie domeną dużych instalacji fotowoltaicznych.

Author

serwisy@gt-media.pl

One thought on “Systemy aukcyjne dla instalacji wiatrowo-fotowoltaicznych w liczbach.

Comments are closed.