0 Comments

Rozpoczęcie drugiej połowy roku to dobry moment na podsumowanie dotychczasowych aukcji energii. Wraz z końcem czerwca 2019 roku upłynął czas na uruchomienie produkcji energii z farm fotowoltaicznych, które uzyskały gwarancję sprzedaży energii po korzystnych dla inwestorów cenach. Czy inwestycje, dla których uzyskano gwarancje udało się uruchomić w zakładanych terminach?

Urząd Regulacji Energetyki przyjrzał się danym statystycznym dla projektów o wielkości do 1 MW. Głównymi zadaniami realizowanymi przez inwestorów były farmy fotowoltaiczne produkujące energię ze słońca. Aukcje przeprowadzono na przestrzeni 2016 i 2017 roku, w sumie gwarancję cen otrzymało 84 projekty o całkowitej mocy blisko 70 MW. W kolejnym roku wsparcie przyznano dla 352 projektów o całkowitej mocy niespełna 300 MW. Głównym wyborem wśród inwestorów korzystających z gwarantowanej sprzedaży energii elektrycznej były projekty fotowoltaiczne. W ramach aukcji rozliczono w dwóch pierwszych aukcjach aż 436 producentów energii. Z pierwszej aukcji, w której uruchomiono produkcję energii z końcem zeszłego roku, uruchomiono łącznie 57 projektów. Warto dodać, że aż 56 zrealizowanych zadań dotyczyło farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy ponad 53 MW. Wykonano również jedną farmę wiatrową o mocy 0,8 MW. W praktyce więc uruchomiono łącznie 67,8% projektów, dla których otrzymano gwarancję sprzedaży energii w ramach aukcji.

W przypadku aukcji z roku 2017 uruchomiono łącznie 147 elektrowni fotowoltaicznych generujących moc 124,5 MW. Jak z kolei podają dane Urzędu Regulacji Energetyki, na dzień 7 sierpnia tego roku w ramach aukcji produkcję energii rozpoczęto w przypadku 222 projektów. Całkowita moc wszystkich instalacji PV wyniosła 191,823 MW.

Z danych możemy wywnioskować, iż wciąż największą popularnością cieszy się fotowoltaika. Wygrała ona bezapelacyjne, gdyż w ramach realizowanych projektów aż 220 dotyczyło instalacji fotowoltaicznych. Pozostałe dwie inwestycje to budowane farmy wiatrowe o mocy łącznej 1,7 MW. Spośród realizowanych inwestycji udało się uruchomić produkcję energii w przypadku 63% wszystkich instalacji, które otrzymały gwarancję sprzedaży.

Jak wyglądała ostatnia aukcja energii?

W ramach ostatniej aukcji energii udało się uzyskać gwarancję dla projektów wiatrowo-fotowoltaicznych o mocy jednostkowej do 1 MW. Wsparcie zagwarantowano dla 554 ofert, mimo tego nie wykorzystano pełnego budżetu przeznaczonego na ten cel. Łącznie sprzedano energię za sumę 2,878 mld zł. Zwycięzcy aukcji będą mieli teraz zaledwie 18 miesięcy na rozpoczęcie wytwarzania energii. Dotychczas zgodnie ze wsparciem dla aukcji uruchomiono 4 projekty fotowoltaiczne o mocy 0,457 MW oraz 1 projekt wiatrowy o mocy 0,85 MW. Według dostępnych statystyk Urzędu Regulacji Energetyki na dzień 7.08.2019 r. uruchomiono 286 farm fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy całkowitej ponad 254 MW.

Jeszcze w tym roku zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE rozpocznie się kolejna aukcja ogłoszona dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Specjaliści ponownie przewidują duże zainteresowanie fotowoltaiką, która będzie głównym wyborem wśród inwestorów. Jeżeli inwestycje zostaną zrealizowane zgodnie z planem to całkowita moc projektów wykonanych w ramach aukcji wyniesie nawet 700 MW. Zobacz także: aukcje fotowoltaiczne w liczbach.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *