0 Comments

Najnowszy raport Instytutu Energii Odnawialnej nie pozostawia złudzeń. Fotowoltaika w Polsce będzie w najbliższych latach głównym miejscem do inwestycji w energetykę. Warto zapoznać się z całym raportem pod nazwą „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, gdzie omówiono poszczególne kwestie bardzo szczegółowo. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym wnioskom na podstawie tego dokumentu.

Raport ukazuje energetyczne trendy

Zgodnie z raportem zauważalna jest tendencja zwiększonego zainteresowania fotowoltaiką w Polsce. Według dokumentu lata 2020-2021 będą przełomowe w tym zakresie. Zwiększona zostanie oferta rozwiązań PV dla domów, gospodarstw rolnych oraz firm, na rynku pojawią się nowe szanse dla samych inwestorów. Instytut Energii Odnawialnej zakłada, że jeszcze do końca tego roku przybędzie instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1000 MW. Według analityków poprawią się warunki inwestycji, ale również koszty poszczególnych systemów. Tendencja ta jest widoczna już teraz. Obecnie koszt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW (projekt, budowa, przyłączenie) wynosi 2,8 mln zł, kiedy to trzy lata wcześniej taka sama instalacja pochłaniała 3,8 mln zł. Raport ukazuje również na okres letni, który generuje sporo trudności w zapewnienie wystarczającej podaży energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych. Widać więc opłacalność produkcji rozwiązań PV, które zmniejszają koszty energii w okresie szczytowym. Zmniejszają deficyt mocy oraz mogą zredukować szansę na wystąpienie tzw. blackoutu.

Szacunkowe przeliczenia Ministerstwa Energii wskazują na wzrost mocy PV, z kolei instytut zakłada poprawienie tych wyników o przynajmniej dwa razy! Dynamika jest więc zauważalna praktycznie w każdym sektorze: od małych, przez średnie i duże instalacje fotowoltaiczne. Kłopotliwe mogą okazać się aukcje dla poszczególnych rozwiązań działających w ramach OZE. Obecnie konkurencyjne dla wyboru fotowoltaiki są instalacje wiatrowe. Tutaj jednak raport wskazuje na rozwiązanie w postaci bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej odbiorcy. Teoretyczne niewypełnienie celów OZE na 2020 rok i tak może być pozytywnym wyznacznikiem dla inwestycji w fotowoltaikę. Polska jako kraj będzie dążyła do wypełnienia celów OZE, co ma pozwolić efektywnie zmniejszyć ponoszone koszty. Skuteczne inwestowanie będzie możliwe także dzięki ofertom dogodnego finansowania przy wykorzystaniu programu rządowego Energia+, ale również dogodnym ofertom pożyczek bankowych, czy kredytowania.

Rosnące zapotrzebowanie na instalacje PV o wyższej mocy

Firmy montujące panele fotowoltaiczne zauważają obecnie rosnące zainteresowanie instalacjami PV o większej mocy. Jeszcze do niedawna najczęściej wybierane były urządzenia generujące moc od 3 do 4 kW, aktualnie inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup fotowoltaiki o mocy nawet 5 kW. Jest to tendencja występująca nie tylko wśród małych firm, ale także tych wykorzystujących na co dzień duże ilości prądu. Popularność fotowoltaiki nie jest obecnie dziełem przypadku i działań marketingowych, lecz faktycznie opłacalną inwestycją na wiele lat. Widać to chociażby po ofertach banków, które rozpoczęły konkurowanie o jak najlepsze warunki finansowe dla klientów zdecydowanych na montaż fotowoltaiki.

Author

serwisy@gt-media.pl