Przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE to pierwszy krok ku korzystnym zmianom w inwestycjach w energetykę prosumencką. Wpisanie do grona prosumentów nowych członków to tylko jeden z punktów dokumentu, największą zmianą jest wsparcie dla znacznie większych inwestycji OZE poprzez odblokowanie realizacji tegorocznych aukcji.
Zmiany w ustawie były niezbędnym warunkiem do zrealizowania przez Ministerstwo Energii aukcji OZE. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie nowych inwestycji o łącznej mocy 3,4 GW, z czego farmy wiatrowe będą generować 2 GW. Natomiast farmy fotowoltaiczne mogą liczyć na dostęp do 0,7 GW mocy. W projekcie znalazły się niezbędne parametry takie jak ceny referencyjne, co umożliwi rozpisanie przez Ministerstwo Energii kluczowych aukcji dla całego rynku energii odnawialnej. Aby wykorzystać możliwości drzemiące w krajowej energetyce, jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone aukcje. Nowelizacja ustawy zakłada również wydłużenie czasu niezbędnego na rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie słoneczne i wiatrowe. Tegoroczne aukcje dadzą też gwarancję 15-letniego odbioru energii po cenach ofertowych dostosowanych do poziomu inflacji w danym okresie. Ogólny okres na rozpoczęcie sprzedaży energii dla tegorocznych aukcji zostanie wydłużony z 36 miesięcy do 42 miesięcy.
Wydłużenie okresu od rozpoczęcia inwestycji do sprzedaży energii
Inwestycje w farmy fotowoltaiczne również zyskają wydłużony okres dla sprzedaży energii elektrycznej z dotychczasowych 18 miesięcy do 24 miesięcy w obecnej wersji ustawy. Data ta będzie liczona od dnia zamknięcia aukcji. Podobnie ma się sprawa elektrowni wiatrowych na lądzie, gdzie termin uruchomienia sprzedaży energii wydłużono do 33 miesięcy. Nowelizacja ustawy o OZE reguluje także przepisy dotyczące umów przyłączeniowych. Chodzi o wydłużenie obowiązywania tychże umów, co jest niezwykle ważne dla inwestorów budujących farmy wiatrowe. Będzie to prawdopodobnie ostatnia okazja do uruchomienia projektów tego typu. Nie zmienią się niestety regulacje z zakresu ustawy odległościowej, która dotychczas skutecznie uniemożliwia prowadzenie wielu inwestycji wiatrowych. Nowelizacja ustawy o OZE zawiera również zapis, który ma ułatwić obrót gwarancjami pochodzenia w Polsce, jak i poza granicami kraju. Resort zrezygnował z zapisu dotyczącego ograniczenia przychodów dla wytwórców energii prowadzących działalność w ramach zielonych certyfikatów.
Zmiany dla inwestorów oraz mikroinstalacji OZE
Nowelizacja ustawy obejmie swoim zasięgiem również inwestorów bazujących na wytwarzaniu energii z biomasy, hydroelektrowni oraz biogazowni. Będą mogli oni korzystać z systemu FIT/FIP, z kolei ostatni inwestorzy z tej grupy będą mieli zapewnioną 15-letnią gwarancję ceny energii. Jak już wcześniej wspominaliśmy, wsparcie prawne objęło także nowych prosumentów. Od teraz przedsiębiorcy wytwarzający energię lub decydujący się na fotowoltaikę w formie mikroinstalacji, zostaną włączeni w definicję prosumentów. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z opustów. Dodatkowym atutem włączenia firm i niewielkich instalacji w ramach działań prosumenckich będzie możliwość odsprzedania energii sprzedawcy zobowiązanemu. Tą definicję poszerzono o możliwość sprzedaży energii słonecznej innemu sprzedawcy.
One thought on “Zmiany w ustawie o OZE. Co nowego w fotowoltaice?”
Comments are closed.