Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił założenia zmian w ramach strategii adaptacji do zmian klimatu. Była to dobra okazja do przedstawienia planów na wdrożenie fotowoltaiki w domach mieszkańców oraz miejskich instytucjach. Dokument „Strategia adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050” nie mówi co prawda wiele o nowoczesnych instalacjach PV, jednak na kwestie przyłączania urządzeń pozyskujących energię elektryczną ze słońca wskazał sam prezydent.
W planach na najbliższe lata znajdziemy inwestycje z zakresu systemów fotowoltaiki na dachach budynków. Ma to poprawić bezpieczeństwo energetyczne, ale także zmniejszyć ceny zakupu energii elektrycznej. Środki na szereg zadań w tym zakresie zostaną prawdopodobnie pozyskane z banków europejskich, niebawem wiceprezydent Warszawy Justyna Glusman będzie rozmawiać w tej sprawie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Głównym producentem energii słonecznej w stolicy będzie w najbliższych latach Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wraz z końcem 2022 roku ma się ono stać posiadaczem fotowoltaiki o łącznej mocy 6,7 MW. Wykonanie tej inwestycji ma pozwolić na wytwarzanie energii na poziomie 6,7 GWh każdego roku, co pokryłoby blisko ¼ całego zapotrzebowania MPWiK na prąd. Mimo wielomilionowej inwestycji zakładany czas zwrotu oszacowano na zaledwie 7 lat.
Warszawiacy korzystają z dotacji na fotowoltaikę
Prowadzone obecnie działania są ukierunkowane na wyposażenie domów w nowoczesne panele PV. Od kilku lat mieszkańcy zainteresowani odnawialnymi źródłami energii mogą ubiegać się o korzystne dofinansowanie. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku warszawski ratusz przyznał prawie 1700 dotacji na mikroinstalacje w ramach OZE. Według prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest to 800 – procentowy skok w stosunku do 2016 roku. Już ubiegły rok pokazywał silne zainteresowanie nowoczesnymi „zielonymi” źródłami energii. Na ręce urzędników w 2018 roku złożono 785 wniosków na kwotę 28,1 mln zł. Rekordowe wyniki wśród wszystkich inwestycji OZE odnotowują instalacje fotowoltaiczne. Spośród 785 wniosków, aż 538 dotyczyło montażu fotowoltaiki w gospodarstwie domowym. Liczba dostępnych środków pozwala realizować każdą z inwestycji, które zakwalifikowały się do dofinansowania. Tylko w ubiegłym roku na dotacje w ramach odnawialnych źródeł energii przeznaczono prawie 9,5 mln zł.
2 thoughts on “Warszawa stawia na instalacje fotowoltaiczne – nowości w OZE.”
Comments are closed.