1 Comments

W tym artykule przyjrzymy się realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”. Pierwsze gminy rozpoczeły jego realizację, co jest nowością. Jeszcze do niedawna to wojewódzkie fundusze ochrony środowiska były odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków. Powodowało to szereg komplikacji związanych z czasem potrzebnym na realizację zadań, ale także niską liczbą podpisywanych umów. Przyspieszenie realizacji zadań w ramach OZE było dla polskiego rządu koniecznością. Zbyt wolna realizacja wciąż może przyczynić się do utraty środków unijnych na walkę ze smogiem. Właśnie dlatego zdecydowano się na zaangażowanie gmin w realizację rządowego programu. Pierwotny plan ma na celu zaangażowanie oprócz gmin także banków. Pierwsze porozumienia z gminami podpisano w ubiegłym tygodniu.

Realizacja inwestycji w Odnawialne Źródła Energii w pierwszych gminach

Gminy przyjęły wszystkie zadania WFOŚiGW tj. przyjmowanie wniosków, wykonanie korekt, bieżący kontakt z przyszłymi prosumentami. Pierwsze instytucje przyjmujące wnioski w ramach programu „Czyste Powietrze” rozpoczęły realizację zadań w województwie małopolskim. Osoby szukające dofinansowania do fotowoltaiki mogą składać wnioski w urzędach gminy: Charsznicy, Bobowej, Szaflar, Bystrej-Sidziny, Starego Sącza , Korzennej i Miechowa. Podobnie wygląda sytuacja w województwie dolnośląskim. Tam realizację programu rozpoczyna 16 gmin, z którymi porozumienie zostało już podpisane. Mieszkańcy mogą już składać wnioski na dotację do instalacji fotowoltaicznych i nie tylko. Wnioski przyjmą urzędnicy z gmin: Szczawno-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Dobroszyce, Kudowa-Zdrój, Chojnów, Szklarka Poręba, Kudowa-Zdrój, Zgorzelec, Bierutów, Gaworzyce, Podgórzyn, Nowogrodziec, Udanin, Zawonia, Grębocice, Głuszyce.

Warto wspomnieć, że WFOŚiGW pomyślało o wygodzie dla prosumentów. Wnioski na dofinansowanie mikroinstalacji słonecznych można składać w czterech dodatkowych punktach obsługi. Wniosek złożymy w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Legnicy lub Wałbrzychu. Od momentu pierwszego przyjęcia wniosku, na Dolnym Śląsku rozpatrzono 1900 wniosków, wpłynęło 3200 wniosków, a umowy sporządzono w 720 przypadkach. Dofinansowanie jakie dotychczas rozdysponowano to 24 mln zł.

Realizację programu „Czyste Powietrze” rozpoczęły również gminy z województwa zachodniopomorskiego. Tutaj wnioski przyjmowane są gminie Darłowo, mieście Darłowo i Sławno, gminie Sławno oraz w gminach wiejskich Będzino, Postomino, Rymań. W trakcie 9-miesięcznego okresu przyjmowania wniosków, przyjęto tu 1800 dokumentów na kwotę dotacji blisko 40 mln zł. Województwo kujawsko-pomorskie w ramach programu doszło do porozumienia z 13 gminami: Gąsawa, Śliwice, Brześć Kujawski, Kowal, Lubień Kujawski, Świedziebnia, Tłuchowo, Czernikowo, Nowa Wieś Wielka, Janikowo, Choceń, Wielka Nieszawka oraz miasto i gmina Nakło nad Notecią. Tempa nie zwalnia także WFOŚiGW w Gdańsku, gdzie porozumienia podpisano z kilkudziesięcioma gminami.

Liczba przyjętych wniosków na fotowoltaikę, wymianę pieca

Z danych zaprezentowanych przez resort środowiska, prawie do końca czerwca (28.06) przyjęto 64 000 wniosków. Łączna suma dofinansowania przyznana prosumentom wyniosła 1,5 mld zł. Największą popularnością cieszą się inwestycje realizowane w Warszawie, Katowicach oraz Krakowie. Tam wpłynęło najwięcej wniosków. Według przewidywań ministerstwa, łączna suma suma złożonych wniosków ma przekroczyć w tym roku 100 000. Inwestycje będą musiały jednak przyspieszyć. Według raportu Banku Światowego, optymalna liczba realizowanych wniosków powinna oscylować w granicach 400 000 rocznie. Czytaj również: Program „Czyste Powietrze” przyspierzy dzięki obsłudze przez gminy?

Author

serwisy@gt-media.pl

One thought on “Raport z realizacji programu „Czyste Powietrze” w pierwszych gminach.

Comments are closed.