0 Comments

Czyste powietrze to program rządu, który pozwala na otrzymanie dotacji w ramach termomodernizacji budynków. W praktyce możemy więc starać się o pieniądze nie tylko na wymianę starego pieca w domu, ale też na wymianę stolarki okiennej lub bramy garażowej. W ten sposób możemy otrzymać nawet 90-procentowy zwrot za przeprowadzoną inwestycję. Jest to więc doskonały sposób na otrzymanie dotacji przy okazji wymiany okien, czy bramy.

Podstawowym celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery, które powstają w trakcie ogrzewania domów. Emisja tychże gazów wynika przede wszystkim ze stosowanych źródeł ciepła na paliwa stałe. Przestarzałe źródło ciepła generuje szkodliwe dla zdrowia związki, które szkodą zarówno ludziom, jak i środowisku. Największą zaletą dla inwestorów w domach jednorodzinnych jest jednak możliwość uzyskania korzystnego dofinansowania do wykonania prac termomodernizacyjnych. Wsparciem zostaną objęte wszelkie inwestycje, które przekraczają kwotę 7 000 zł. Możemy też rozważyć opcję dogodnych pożyczek, które możemy przeznaczyć na te same cele. W domu możemy więc wymienić stolarkę okienną, drzwiową, bramę garażową, czy piec. Ze wsparcia mogą korzystać więc właściciele domów jednorodzinnych. W grę wchodzi także montaż fotowoltaiki, czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Doskonały moment na zakup bramy garażowej, wymiany okien i drzwi

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, środki pozyskane w ramach programu „Czyste Powietrze” możemy przeznaczyć na wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. W praktyce więc zyskujemy dwa razy: otrzymujemy pieniądze za sfinansowanie inwestycji i zyskujemy korzyści w postaci lepszej izolacji budynku. W ten sposób w trakcie zimy obniżamy rachunki za energię cieplną. Na rynku znajdziemy wielu producentów stolarki okiennej, drzwi oraz bram garażowych. Największą popularnością wśród klientów cieszą się bramy garażowe Ryterna oraz Hormann. Obaj producenci dbają o zastosowanie technologii, która spełnia wymagania rządowego programu. Aktualnie według obowiązujących zapisów prawnych maksymalny współczynnik przenikania ciepła może wynosić U = 1,3 W/(m2K). W przypadku jednego, jak i drugiego producenta znajdziemy szereg rozwiązań ułatwiających termomodernizację budynku przez montaż drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych.

Na jakie oszczędności możemy liczyć?

W ramach programu Czyste Powietrze możemy uzyskać maksymalne odliczenie sumy 2 000 zł za metr kwadratowy bramy lub drzwi w domu jednorodzinnym. Łatwo policzyć, że zastosowanie bramy o niskim współczynniku przenikania ciepła nie dość, że wpisuje się w wymagania programu, to jeszcze umożliwia nam otrzymanie do nawet kilkunastu tysięcy złotych dla takiej inwestycji. Należy dodać, iż kwota dotacji będzie uzależniona w dużej mierze od dochodu na jednego członka rodziny. Otrzymanie dotacji jest również uzależnione od wyposażenia domu w niskoemisyjne źródło ciepła wyszczególnione w regulaminie rządowego programu.

Author

serwisy@gt-media.pl