Co wspólnego mają ze sobą klimatyzatory instalowane w biurach i domach z panelami słonecznymi? Okazuje się, że bardzo wiele. Do takich wniosków dochodzą analitycy energetyczni, którzy zauważają coraz większe zapotrzebowanie na energię w budynkach użytkowych. Jest to wynik rosnącego zainteresowania klimatyzacją, co jest z kolei odpowiedzią na zmiany klimatu obserwowane na całym świecie.
Rośnie rynek klimatyzacji
Obecną sytuację doskonale przybliża raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej „Future of cooling”. Według analiz wykonanych przez MAE w 2016 roku na zasilenie klimatyzacji instalowanych na całym świecie potrzeba było ponad 2000 TWh energii elektrycznej. Aktualnie obserwujemy historyczne już wzrosty zapotrzebowania na klimatyzatory. W ciągu roku sprzedaje się blisko 135 mln urządzeń z czego zdecydowana większość trafia do Chin i USA. Obecnie urządzenia do klimatyzacji trafiają głównie na dwa największe światowe rynki, a popularność takich rozwiązań rośnie także w Europie. Widać to wyraźnie po zwiększonym popycie na odwracalne pompy ciepła umożliwiające chłodzenie i ogrzewanie budynku. Największym konsumentem energii potrzebnej do zasilenia klimatyzatorów są Chiny. Generuje się tu ogromne zapotrzebowanie na prąd i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu w najbliższych dziesięcioleciach. Jak pokazują dane sprzed dwóch lat, zużycie energii elektrycznej przez urządzenia do klimatyzacji stanowi 10% całego zapotrzebowania w energię na świecie.
Rekordowe obciążenie sieci – większe zapotrzebowanie na fotowoltaikę
Wielomiesięczne obciążenie instalacji elektroenergetycznych jest zauważalne na całym świecie. Stany Zjednoczone oraz Bliski Wschód generują rekordowo wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną w trakcie trwających każdego roku upałów. W takiej sytuacji zaspokojenie szczytowego zapotrzebowania wymaga ponoszenia dużych nakładów pieniężnych, a i to nie daje gwarancji na przyszłość. Przyszłość wskazuje na potrzebę realizowania szeregu inwestycji w fotowoltaikę, która to w trakcie fali upałów generuje największe ilości energii elektrycznej. Montaż paneli słonecznych na dachach budynków, wolnych gruntach pozwoli na zasilenie klimatyzacji wewnątrz obiektów.
W trakcie słonecznych dni, instalacja zaspokoi zapotrzebowanie zasobożernych urządzeń w energię elektryczną. Klimatyzacja w najbardziej upalnych regionach na świecie pracuje niemal 24 godziny na dobę bez przerw. Specjaliści nie mają wątpliwości, że największe systemy elektroenergetyczne w tradycyjnych elektrowniach będą musiały zostać uzupełnione o „zieloną energię” pozyskiwaną z farm słonecznych. Niezbędne okażą się magazyny energii, które będą gromadziły energię pozyskaną z instalacji PV. Powstanie swojego rodzaju klimatyzacja systemowa, skupiająca wokół siebie najważniejsze czynniki decydujące o mniejszym zużyciu prądu.
Przyszłość chłodzenia w rękach paneli słonecznych
Zapotrzebowanie zasobożernych urządzeń chłodzących w energię dostrzegamy w dostępnych statystykach. Systemy klimatyzacji w Stanach Zjednoczonych i Japonii obejmują już 90% rynku. Zdecydowana większość budynków mieszkalnych oraz instytucji jest wyposażona w chłodzenie. Jak zakłada Międzynarodowa Agencja Energetyczna do 2050 roku zapotrzebowanie na prąd do klimatyzacji zwiększy się trzykrotnie. Wówczas osiągnie zużycie na poziomie 6200 TWh. To pozwala przewidywać, iż zmiany technologiczne w nowoczesnym budownictwie, udoskonalenia klimatyzatorów oraz właśnie montaż fotowoltaiki będą głównymi czynnikami decydującymi o uzyskaniu odpowiedniej podaży energii dla instalacji chłodzących. Odnawialne Źródła Energii w postaci elektrowni słonecznych staną się naturalnym buforem rozładowującym zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie ma wątpliwości, że nowoczesne klimatyzatory, podobnie jak inteligentne instalacje, czy rekuperatory zapewniają wysoką wygodę użytkowania. Są to rozwiązania ekonomicznie uzasadnione praktycznie w każdym budynku. Podobnie jest z fotowoltaiką, która zapewnia stały dostęp do darmowej energii. Sprawdź jak montujemy energooszczędne panele słoneczne w domu.
One thought on “Klimatyzatory w domu, firmie, a energia z fotowoltaiki.”
Comments are closed.